I zunë pritë dhe e dhunuan me leva, gardiani i burgut të Fierit vret 2 të rinjtë me armën e shërbimit (VIDEO)

FIER - Një konflikt i hershëm rreth një viti më parë për një femër u bë shkak për një ngjarje të rëndë në Patos ku u shënuan dy viktima, të rinjtë Elis Kapaj dhe Manol Rrapaj, 22 dhe 26 vjeç. Të dy u qëlluan për vdekje nga Martin Skëndaj i cili u arrestua nga policia pas vrasjes, ndërsa ai është gardian në burgun e Fierit dhe viktimat i qëlloi me armën e shërbimit. Ngjarja nisi me një përleshje me leva dhe përfundoi në Poliklinikën e Patosit me të shtëna me armë që rezultuan vdekjeprurëse për dy të rinjtë. Nëri nga viktimat ishte i lidhur me motrën e gardianit, marrëdhënie që Martin Skëndaj e kundërshtonte.

Dinamika e ngjarjes

Burime për Report Tv bëjnë me dije se fillimisht gardiani i burgut ka qenë në poliklinikë, për shkak të problemeve me krahun e tij. Kjo ishte edhe arsyeja se pse kishte munguar në punë. Por dy të rinjtë Elis Kapaj nga fshati Kashisht, dhe Manol Rrapaj nga fshati Kuqa, dyshohet të kenë pritur në një ambient pranë poliklinikës gardianin e burgut, ku sapo e kanë pikasur e kanë qëlluar me leva duke e lënë të plagosur. Më pas gardiani është larguar për tu mjekuar tek poliklinika por edhe atje dy viktimat i kanë shkuar me leva. Nga kjo përleshje, Martin ka qëlluar ndaj djemve me armën e shërbimit,  Elis Kapaj mbeti i vdekur në vend, ndërsa Manol Rrapaj ndërroi jetë në spitalin e Fierit ku u transporua me urgjencë.

"Molla e sherrit", motra e gardianit

Shkak për ngjarjen e rëndë dyshohet të jetë bërë lidhja që një nga viktimat kishte me motrën e garidanit, Martin Skëndaj. Të rinjtë janë fqinj në fshat me Skëndajn, dhe konfliktet mes tyre kanë qenë të hershme pikërisht për këtë shkak.

Policia mundi të arrestojë në kohë rekord autorin e ngjarjes, efektivin e burgjeve Martin Skëndaj si dhe sekuestroi armën e zjarrit.

Vendi ku ndodhi ngjarja

Manol Rrapaj duke u transportuar ne spital ku nderroi jete

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:42
Vrasja e dyfishtë në Fier nga gardiani i burgut, fqinjët të tronditur: Ishin familje të mira, kanë qenë komshinj

Komshinjtë e dy viktimave dhe autorit të ngjarjes së rëndë në Patos janë shprehur se janë të shokuar nga ajo që ka ndodhur. Ata kanë pohuar se familjarët e viktimave por edhe të autorit ishin të qetë dhe nuk kishin konflikte të mëparshme mes tyre.

Ndërkohë njëri prej viktimave ka qenë komshi me gardianin e burgut që e qëlloi për vdekje.

"Janë djem të mirë edhe këto që vdiqën edhe ai që i qëlloi. Nuk e di pse ka ndodhur. Se ça kanë patur nuk e di. Se ka qenë konflikt i çastit se ka qenë i vjetër nuk e di. " tha një banorë.

Ndërkohë po me të njëjtat fjalë të mira shprehet edhe një banorë tjetër i zonës i cili thotë se nuk di të ketë parë ndonjë konlfikt mes familjeve të përfshira në këtë ngjarje të rëndë.

"Të gjitha familjet të mira ishin. Konflikt kanë patur ca gjëra të vogla. Ata ishin të dy të mirë. Kaq di unë" tha banori.

Ndërkohë një banorë tjetër shprehet se kjo ngjarje është për të ardhur keq pasi, sipas tij kjo duhej shmangur.

"E mirë ishte të mos kishte ndodh. Për të ardhur keq. Kanë qenë fmailje të mira, në punën e hallin e tyre. Nuk di gjë për konflikte. Se kam dëgjuar. E kemi dëgjuar nga njerëzit që kanë bërë llafe por jo që ta kem parë vetë. Punëtorë, djem në hallin e tyre. Por kjo ndodhi sek ç'bën Nga televizori e kemi marrë vesh."

G.M.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  PD koalicion me aleatët dhe LSI e vetme/ A ka zgjedhur opozita strategjinë e duhur për 25 prillin?

Komento

Komente

 • drejtesi: 20/12/2019 21:22

  Dhe perveçse NUK DUHET te denohet, ti akordohet nga gjykata nje demshperblim i madh per shqetesimin e madh fizik, moral e psikollogjik qe i eshte shkaktuar personit qe kreu vrasjen. Parate e demshperblimit ti akordohen per tu paguar familjareve te viktimave...

  Përgjigju
 • mato: 20/12/2019 16:11

  Ne keto rrethana, mendoj se eshte fare i pajustifikuar denimi i atij qe beri vrasjen e dy halabakeve. TE MOS DENOHET! Dhe neqoftese gjykata e denon, te çohen te gjithe, familjare e bashkefshatare, i gjithe populli, e te kerkoje lirimin e tij. Me çdo kusht e me çdo menyre.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 20/12/2019 11:40

  Djem te mire por me te rrahur dy here rresht une I them kesaj "Te lumte dora"

  Përgjigju
 • Luis: 20/12/2019 11:38

  Kur dikush te dhunon,madje dhe duke dal nga mjekimi per her te dyte,nuk eshte krim por vetmbrojtje

  Përgjigju
 • Eva: 19/12/2019 21:30

  Nuk esht vrasje,,esht vetembrojtje !

  Përgjigju
 • Ereloni: 19/12/2019 20:11

  Heu rebt e shpies kan fillu dhe lalucat mu vra per p*ll

  Përgjigju
  • LONDER: 22/12/2019 00:41

   Ti o bos mëso te shkruash se me Google translate nuk po ta përkthej dot këtë ndaj kur të kesh koh hap abetaren nga Shkronja A deri te ZH edhe pastaj behu pjes e komenteve..

  • Ai aty: 19/12/2019 21:15

   Egersire analfabete, ju egersirat vriteni me njeri tjetrin per dhine, kush ta zere dashnore. Abetaren ta ka ngrene cjapi, dukesh qe je ne dege te qarrit akoma.

  • Loni: 19/12/2019 21:00

   Ke te drejte se ju maloket vriteni per by***e hahaha gomar. Vrasja nuk eshte e pranueshme por dhe rrahja me leva nuk mund te tolerohet. Duhen ashpersime te tjera ne kodin penal edhe per dhunen dhe rrahjen pasi jemi popull shume agresiv

 • Miti: 19/12/2019 19:22

  Me vjen keq per gardianin. Korse ata morracaket moren ate qe kerkuan. Para 1 jave ishte nje morracak tjeter ne Kavaje qe ja beri borxh te zotit te lokalit dhe mori ate qe kerkoi. Ca hale me pak nuk i bejne keq Shqiperise. Thjeshte me vjen keq per ata qe i qeruan keta halet se do bejne burg.

  Përgjigju
 • O tej: 19/12/2019 18:12

  Te krruhet p.... do hash plumbin ... kanuni

  Përgjigju
 • Hallall: 19/12/2019 18:06

  Ja bofte zoti spaska pas faj

  Përgjigju
 • Pleshti: 19/12/2019 17:32

  O komentues egërsira injorantë superinjorantë, nuk ka urim apo gëzim kur ndodh vrasje sikur kushedi qielli më tokën tê bashkohet. As vetmbrojtja nuk e arsyeton këtë gjë. Nuk vritet njeriu për asgjë në botë, edhe sikur të të dhunojnë!

  Përgjigju
  • Lui: 19/12/2019 18:27

   O plesht, padiskutim qe vrasja nuk eshte zgjidhje. Por nese nuk do i vriste ai, ata do ta vrisnin me leva. Dhe sipas asaj qe lexojme paskan qene ata qe i kane rene ne qafe. Keshtu qe keq me vjen per jetet e humbura por ne kete rast eshte mese e justifikueshme..

 • Yes: 19/12/2019 16:50

  Te lumt pushka

  Përgjigju
 • Populli: 19/12/2019 16:31

  Hallall ja befte zoti! I lumte dora qe i vrau, vrasje ne rrethana te vetembrojtjes dhe te tronditjes se rende psiqike del me tre muaj plako!

  Përgjigju
  • Populli 2: 19/12/2019 17:23

   Po ca tre muaj o plak, ketu pa patent te kapin ben 6 muaj e jo me te vrasesh dike.

 • Gggg: 19/12/2019 15:50

  I lumte dora dy me pak,per te gjithe ata komentues qe u vjen keq per kulishat e ... qe nuk lene vajzat rehat,tu japin motrat apo vajzat e tyre qe tua çojne jashte shtetit per protitucion!!

  Përgjigju
 • Mirese te vini ne albanistan: 19/12/2019 15:48

  Ky eshte albanistani vendi i shqipeve

  Përgjigju
  • Jeti: 20/12/2019 08:19

   Ti që na quan albanistan, kujdes! Se ikën për laraska kot. Zagar nga ato që hiqen si grekë do jesh.

  • Kafsha: 19/12/2019 17:33

   Ti fundërrinë do jesh fundërrinë greke sepse vetem ata e quajnë Shqipërinë me kete emër . Ti duhet të jesh grekoosman.

 • Hajdar Bulloni: 19/12/2019 15:47

  Sa mire ua ka bere 2 duar per nje koke jane Kur te thote familja larg vajzes mbaron puna Ta denojne me 100 ore pune ne komunitet i beri nder shoqerise se sot ka 2 legena me pak ne shqiperi

  Përgjigju
 • shaba: 19/12/2019 15:31

  e paskan kerkuar vete kaqolat.

  Përgjigju
 • patozaraku: 19/12/2019 15:22

  Pushka top ne se eshte per motren.Keta morraket jane si çeçenet e Sal hale maloqerise.

  Përgjigju
 • Toni: 19/12/2019 15:15

  Mua me duket si vetembrojtje...

  Përgjigju
 • Shqip: 19/12/2019 15:12

  Gjyna i madh n lule t rinis

  Përgjigju
 • aaaa: 19/12/2019 15:11

  e paskan pas hak, duke bo si te forte.

  Përgjigju
 • Rypi: 19/12/2019 13:55

  Kafsheri e gjalle.Bajga me pistolet sherbimi.Sbesoj te kete race me te keqe se kjo e jona.

  Përgjigju
  • T.t: 19/12/2019 16:11

   Kur nje njeri me leve sulmon nje njeri me pistolete, njeriu me leve eshte nje njeri i vdekur.nuk e kruajten nje here por dy here, dy duar per nje koke jane

 • Kafsha: 19/12/2019 13:47

  Bo bo ç na degjojne veshët..pu pu

  Përgjigju
 • : 19/12/2019 13:39

  Po pse akoma vazhdojne ta mbajne armen e punes me vete???

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Basha: Do të shpenzoj gjithë finanacat e shtetit për menaxhimin e pandemisë! Mjeku vlonjat përfundoi në një spital privat se nuk mjekohej dot në pavionin COVID në Vlorë