U dëmtua nga tërmeti i 26 nëntorit, përfundojnë punimet, hapet ura e Tapizës! Balluku: Përfundoi para afatit, në shtator nis puna për urën e Viroit

U dëmtua nga tërmeti i 26 nëntorit, përfundojnë punimet, hapet ura e Tapizës! Balluku: Përfundoi para afatit, në shtator nis puna për urën e Viroit

Ura e Tapizës

Kryeministri Edi Rama dha lajmin e mirë se ura e re e Tapizës ka përfunduar dhe tashmë është në dispozicion të të gjithëve.

Rama ka publikuar fotografi nga ura e cila është pjesë e pjesë e aksit Tiranë-Fushë Krujë.

“Mirëmëngjes dhe me urën e re të Tapizës tanimë e përfunduar si pjesë e aksit Tiranë-Fushë Krujë, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan kryeministri.

Ura e re u ndërtua mbi gjurmët e urës së vjetër rreth 50 vjeçare e cila u dëmtua nga tërmeti i 26 nëntorit, ndërsa tani përmbushë të gjitha kushtet e sigurisë rrugore. Ura e re ka 3 korsi 40 metra, 13.2 gjerësi, 7.5 karrexhatë dhe në të dy anët e urës do të ketë trotuare.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:33
Hapet ura e Tapizës! Balluku: Përfundoi para afatit, në shtator nis puna për urën e Viroit

Ministrja e Energjetikës dhe Infrastrukturës Belinda Balluku ishte e pranishme ditën e sotme në hapjen e urës së Tapizë për qarkullimin e automjeteve, në aksin rrugor Tiranë-Fushë Krujë.

Balluku u shpreh se kësaj ure radhën e ka ura e Viroit, e cila përmbytet shpesh për shkak të prurjeve të shumta të lumit Drino.

“Ia dolëm të dorëzojmë edhe një punë tjetër të rëndësishme para afatit. Që qytetarët të kenë mundësinë për të kaluar në rrugë cilësore. Tani me planin e madh për të vazhduar me rikonstruksionin e urave ekzistuese të cilësuara me më shumë rrezik. Ura e Viroit lidh një aks kombëtar dhe për shkak të prurjeve të Drinos shpesh herë përmbytet. I kemi dhënë prioritet asaj ure. Jo vetëm urat që kanë probleme por edhe ato ura që i shërbejnë akseve kryesore kombëtare janë ndërtuar në një kohë të shpejtë. Kemi pasur si kriter jo vetëm sigurinë por shërbimin që ato kryejnë", tha Balluku.

J.GJ.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Elsa: 17/02/2022 17:55

    1 vit per nje ure ...bravo

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Përpjekje për të imituar 'bezen e kuqe të 21 janarit', për protestën e 7 korrikut