SPAK kërkon kalimin për gjykim të dosjes Beleri, GJKKO cakton seancën paraprake, vendos më 14 shtator

Më 14 shtator në Gjykatën Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar do të vendoset kalimi për gjykim i dosjes së Fredi Belerit, i cili është nën akuzohet për blerje votash në zgjedhjet e 14 majit. Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri u kap duke blerë 8 vota për 40 mijë lekë 2 ditë para zgjedhjeve, ndërsa është nën masën ‘arrest me burg’ që prej momentit të arrestimit.

Fituesi i zgjedhjeve për Bashkinë Himarë, ka bërë 2 kërkesa për leje të veçantë për t’u liruar që t’i mundësohet betimi si kryebashkiak, por burgjet kanë refuzuar. Ndërsa në Gjykatë të Lartë Beleri ka bërë 2 rekurse për të shpallur të paligjshëm arrestimin dhe përgjimet. Në seancën e 14 shtatorit pritet të jetë i pranishëm edhe vetë Fredi Beleri.

Beleri u arrestua në ambientet e një lokali në Himarë, vetëm 2 ditë para zgjedhjeve lokale të 14 majit, pasi u kap në flagrancë bashkë më bashkëpunëtorin e tij Pandeli Kokaveshi duke blerë vota. Beleri nuk ka mundur të marrë detyrën, pasi autoritetet nuk i dhanë leje për të kryer betimin. Për çështjet e tij është angazhuar edhe qeveria greke e cila e quan arrestimit e tij të paligjshëm e politikë. 

Në një intervistë për gazetën greke Kathimerini, kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës Fredi Beleri, i kërkon kryeministrit Rama që t’i shpjegojë se cili ligj nuk e lejon të betohet në qeli, duke i përmendur precedentë të mëparshëm. Edhe Beleri në një linjë me qeverinë greke thotë se mbahet në burg politikisht dhe se nuk ka folur kurrë për helenizimin e Himarës.

Nga ana tjetër kryeministri Rama ka nënvizuar se kjo nuk është çështje e qeverisë shqiptare, por autoriteteve të drejtësisë.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Akoma nuk të kanë liruar ty: 11/09/2023 14:20

  Greqia një nga superfuqitë botërore nuk liron dot një Bejler. Si ka mundësi? Duro dhe pak nja dy tre vjet se do të nxjerrin e sigurtë, vetëm mos trego kush t'i dha evrot.

  Përgjigju
  • Shkodrani-Belgjike: 11/09/2023 18:31

   Çfare superfuqie është greqia, ajo eshte në borxh der ne fyt. Jeton me para borxh nga EU. Aty lereni qenin mos e lëshoni at kriminel.

 • Ismet: 11/09/2023 11:12

  FREE FREE FREDI...

  Përgjigju
  • Delinquenti: 12/09/2023 06:57

   PIRDH FREE,PIRDH FREE PIRDH FREE DHE NE FUND PIRDH FREDI TE NGROHESH DHOMEN OSE ZYREN ....

  • kismet: 11/09/2023 12:24

   pirdh pirdh se lirohesh

  • Klaus: 11/09/2023 12:14

   Do marre ka... free ne burg pa merak.

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Kurti me ambasadorët e QUINT-it, thekson propozimin e tij për zgjedhjet serbe: Mbajtja e tyre në Veri kërkon marrëveshje ndërshtetërore

Kurti me ambasadorët e QUINT-it, thekson propozimin e tij për zgjedhjet serbe: Mbajtja e tyre në Veri kërkon marrëveshje ndërshtetërore