U kthye në simbolin e revolucionit të grave dhe vajzave në Iran, vandalët përdhosin varrin e 22-vjeçares që u ekzekutua pa të drejtë

U kthye në simbolin e revolucionit të grave dhe vajzave në Iran, vandalët përdhosin varrin e 22-vjeçares që u ekzekutua pa të drejtë

Sulmi ndaj varrit të Mahsa Aminit

IRAN- Në Iran, Mahsa Amini nuk mundet as të prehet e qetë. Simboli i revolucionit të grave dhe vajzave në Iran, Mahsa Amini e cila u ekzekutua pa të drejtë për mos mbajtjen në “mënyrë korrekte” të hixhabit, i është përdhosur varri i saj duke mos e lënë as të prehet e qetë.

Lajmi u bë i ditur nga mediat e huaja ku publikuan edhe foto të vandalizmit ndaj Mahsa Aminit.

Fotot e postuara nga familja e saj në Instagram tregojnë se paneli i xhamit që mbulon monumentin e saj është thyer, si dhe imazhi i saj në një monument në një varrezë në qytetin perëndimor iranian të Sakez është dëmtuar. Ky është sulmi i dytë 

Më 16 shtator 2022, Mahsa Amini, 22-vjeç vdiq në Iran, ndërsa ishte në paraburgim nga policia. Amini u arrestua nga Patrulla e Udhëzimit, skuadra morale e Komandës së Zbatimit të Ligjit të Republikës Islamike të Iranit që mbikëqyr zbatimin publik të rregulloreve të hixhabit, për mosmbajtjen e duhur të hixhabit. Më shumë se 75 të vrarë dhe 1200 persona kanë rënë në pranga nga protesta e ndezur në Iran për revoltën e vajzës 22-vjeçare të cilën e vranë padrejtësisht.

G.MO/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Maria: 24/05/2023 08:43

    Ne Iran vajzat dhe grate luftojne ta heqin shamine kurse ne Shqiperi dhe Kosove po behet shpelarje trush ta vene.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Rusia dërgon më shumë naftë në Kinë përmes Arktikut

Rusia dërgon më shumë naftë në Kinë përmes Arktikut