U përplas me një anije në kanalin e Suezit, mbytet rimorkiatori me 7 persona në bord! Autoritetet vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit

U përplas me një anije në kanalin e Suezit, mbytet rimorkiatori me 7 persona në bord! Autoritetet vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit

Foto ilustruese

Një rimorkiator me shtatë persona në bord u mbyt në Kanalin e Suezit pasi u përplas me një transportues gazi me flamur të Koresë së Jugut.

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë vijuar operacionet e tyre në vendin ku u përplas  rimorkiatori me anijen e Suezit, ndërsa në njoftimet e deritanishme nuk saktësohet nëse ka probleme në funksionimin e kanalit që nga fundosja e rimorkiatorit.

Shtatë persona ishin në bordin e rimorkiatorit Fahd, tha në një deklaratë shefi i autoritetit të kanalit Osama Rabieh, duke shtuar se operacionet e kërkim-shpëtimit po zhvillohen për gjetjen e të zhdukurve.

Rabier tha se përplasja ndodhi ndërsa cisterna LPG “Chinagas Legend” ishte në zonën e Ballah, duke u nisur nga jugu në udhëtimin e saj nga Singapori në Shtetet e Bashkuara.

“Cisterna aktualisht është ndaluar dhe do të qëndrojë në Portin Said derisa të përfundojnë procedurat në lidhje me aksidentin”, tha Rabiet.

Cisterna e gazit të lëngshëm “Chinagas Legend” ka një gjatësi 230 metra, gjerësi 36 metra dhe peshon 52 mijë tonë dhe aktualisht është në pritje në Port Said deri në përfundimin e procedurave lidhur me aksidentin. Ekipi i shpëtimit i Autoritetit të Kanalit të Suezit po punon për të shpëtuar shtatë anëtarët e ekuipazhit të rimorkiatorit.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Eriksen rikthehet me gol në Evropian dhe vendos rekord, Danimarka barazon 1-1 me Slloveninë

Euro 2024/ Eriksen rikthehet me gol në Evropian dhe vendos rekord, Danimarka barazon 1-1 me Slloveninë