Udhëheqësi i Xhihadit vdes në burg pas një greve urie, kryeministri palestinez: Vrasje e qëllimshme! Gaza raketa drejt Izraelit

Udhëheqësi i Xhihadit vdes në burg pas një greve urie, kryeministri palestinez: Vrasje e qëllimshme! Gaza raketa drejt Izraelit

Sheikh Khader Adnan

Një nga figurat kryesore të Xhihadit Islamik në Bregun Perëndimor, 44-vjeçari Sheikh Khader Adnan, vdiq pas një greve urie 86-ditore në burg. Kështu njofton shërbimi i burgjeve izraelite, sipas të cilit ai u gjet pa ndjenja në qeli gjatë natës dhe më pas u transferua në një spital, ku u konfirmua edhe vdekja e tij.

Adnani u arrestua për të dhjetën herë në shkurt me dyshimin se ishte pjesë e një organizate terroriste. Protagonisti i grevave të tjera të urisë në të kaluarën, sheiku gëzonte një popullaritet të madh.

Menjëherë pas njoftimit të vdekjes së Sheikh Khader Adnan në burg, nga Gaza u lëshuan raketa drejt Izraelit. Dy ose tre raketa u hodhën dhe ranë në zona të hapura pa shkaktuar dëme apo viktima. Sirenat e alarmit ishin aktivizuar më parë në Kibbutz Saad, në Negev. Nga Gaza, Xhihadi Islamik tashmë ka akuzuar Izraelin si përgjegjës për vdekjen e Adnanit në burg.

“Ky krim – paralajmëroi ai në një deklaratë – nuk do të kalojë pa reagim”.

Autoriteti Kombëtar Palestinez: Vdekja e Adnanit është një vrasje e qëllimshme

Ndërkohë, një reagimi të ashpër ka pasur nga Autoriteti Kombëtar Palestinez (PNA) për vdekjen e Sheikh Khader Adnan. Kryeministri palestinez Muhammed Shtayeh akuzoi Izraelin se kishte kryer "një atentat të qëllimshëm" dhe se ishte fajtor për neglizhencë mjekësore. Ministria e Jashtme palestineze ka bërë thirrje për krijimin e një komisioni ndërkombëtar për të hetuar rrethanat e vdekjes. Ai gjithashtu parashikoi se do ta referojë çështjen në Gjykatën Penale Ndërkombëtare.

Pas lajmit për vdekjen e Sheikh Khader Adnan, protesta janë paralajmëruar në disa vende në Bregun Perëndimor.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?



×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas