Udhëheqësit perëndimorë gati të dërgojnë armë më të avancuara në Ukrainë

Udhëheqësit perëndimorë gati të dërgojnë armë më të avancuara në Ukrainë

1653340692_Capture.JPG

Rreth 20 vende do të dërgojnë paketa të reja të ndihmës për sigurinë në Ukrainë, pasi lufta e saj me Rusinë arrin kufirin tre mujor, ka njoftuar sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin.

Duke folur me gazetarët në Pentagon, Austin tha se rreth 50 liderë të mbrojtjes nga e gjithë bota kishin rënë dakord të dërgonin armë më të avancuara në Ukrainë.

Në veçanti, ai tha se Danimarka kishte rënë dakord të dërgonte një lëshues dhe raketa Harpoon në Ukrainë për të ndihmuar vendin të mbrojë bregdetin e tij. 

Austin nuk pranoi të thoshte nëse SHBA-ja do t'i dërgonte Ukrainës raketa-hedhës të teknologjisë së lartë, të cilën ajo e ka kërkuar. 

"Ne kemi fituar një ndjenjë më të mprehtë dhe të përbashkët të kërkesave prioritare të Ukrainës dhe situatës në fushën e betejës," tha zoti Austin.

"Shumë vende po dhurojnë municion artilerie të nevojshme kritike, sisteme të mbrojtjes bregdetare dhe tanke dhe automjete të tjera të blinduara. Të tjera dolën përpara me angazhime të reja për stërvitje”, tha ai.

Austin shtoi se Republika Çeke së fundmi dhuroi helikopterë sulmues, tanke dhe raketa dhe se Italia, Greqia, Norvegjia dhe Polonia njoftuan dje dhurime të reja të sistemeve dhe municioneve artilerie.

"Natyra e luftës, siç na keni dëgjuar të përshkruajmë disa herë, është formuar me të vërtetë nga artileria në këtë fazë. Dhe ne kemi parë shkëmbime serioze të artilerisë gjatë javëve të fundit," shtoi Austin.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milionë shqiptarë plus

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milionë shqiptarë plus