Udhëtimi i Biden në Azi dhe ‘përballja’ me sfidën e shekullit

Udhëtimi i Biden në Azi dhe ‘përballja’ me sfidën e shekullit

1653292838_Capture.JPG

Pas muajsh vëmendjeje gjithëpërfshirëse ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, vizita debutuese e Joe Biden si President në Azi është një mundësi për të rinovuar atë që ai e sheh si sfidën e këtij shekulli: Përballja me Kinën në rritje përmes një sistemi të rinovimit të partneriteteve ekonomike dhe ushtarake.

"Ne mendojmë se ky udhëtim do të shfaqë plotësisht strategjinë e Presidentit Biden për Indo-Paqësorin dhe se do të tregojë me ngjyra të gjalla se Shtetet e Bashkuara mund të udhëheqin menjëherë botën në reagimin ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, dhe në të njëjtën kohë grafikon një kurs për lidership dhe angazhim amerikan efektiv, parimor në një rajon që do të përcaktojë shumë nga e ardhmja e shekullit të 21-të," u tha gazetarëve javën e kaluar këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, përpara se Biden të nisej për në Azi.

Zyrtarët e administratës kanë pranuar se udhëheqësit e lartë të politikës së jashtme brenda administratës, së bashku me vetë Presidentin, kanë qenë të preokupuar gjatë muajve të fundit me mbajtjen e një fronti të bashkuar perëndimor kundër Rusisë dhe ofrimin e ndihmës ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën.

Por Sullivan hodhi poshtë sugjerimin se Biden ishte shpërqendruar nga iniciativat e tij në Azi.

"Ne në fakt nuk e konsiderojmë këtë si një tension midis investimit të kohës, energjisë dhe vëmendjes në Evropë dhe kohës, energjisë dhe vëmendjes në Indo-Paqësorin. Ne e konsiderojmë këtë si një përforcim të ndërsjellë," tha Sullivan.

"Për ne, ka një nivel të caktuar integrimi dhe një simbiozë në strategjinë që po ndjekim në Evropë dhe strategjia që po ndjekim në Indo-Paqësor dhe kapaciteti unik i Presidentit Biden për t'i bashkuar ato të dyja së bashku, mendoj unë. , do të jetë një shenjë dalluese e presidencës së tij të politikës së jashtme."


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Raporti/ Inteligjenca artificiale 'mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune'

Raporti/ Inteligjenca artificiale 'mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune'