Pas UEFA-s, FIFA merr masa ndaj Rusisë, anulohet çdo ndeshje futbolli! Flamuri s'do lejohet dhe himni s'do këndohet në asnjë ndeshje

Pas UEFA-s, FIFA merr masa ndaj Rusisë, anulohet çdo ndeshje futbolli! Flamuri s'do lejohet dhe himni s'do këndohet në asnjë ndeshje

Rusia prej katër ditësh po sulmon Ukrainën, ndërsa palët sot kanë rënë dakord që të diskutojnë nesër. Përveç sanksioneve të SHBA-së dhe BE-së, tashmë pas UEFA-s, edhe FIFA ka ndërmarrë sanksione ndaj Rusisë.

Mësohet se çdo ndeshje futbolli që mund të zhvillohet në territorin e Rusisë është anuluar. Asnjë aktivitet ndërkombëtar që mund të zhvillohet në territorin e saj, nuk do të lejohet.

Anëtari i Federatës së Futbollit që përfaqëson Rusinë do të marrë pjesë në çdo kompeticion nën emrin “Unioni i Futbollit të Rusisë” dhe jo Rusia.

Gjithashtu as flamuri i Rusisë dhe as himni i këtij vendi nuk do të këndohet në asnjë ndeshje futbolli ku marrin pjesë ekipe nga Unioni i Futbollit të Rusisë.

FIFA do të vazhdojë dialogun e saj të vazhdueshëm me Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, UEFA-n dhe organizata të tjera sportive për të përcaktuar çdo masë ose sanksion shtesë, duke përfshirë një përjashtim të mundshëm nga të gjitha garat, që do të zbatohen në të ardhmen e afërt nëse situata nuk përmirësohet sa më shpejt.

Kujtojmë se më herët UEFA mori vendimin për të zhvendosur finalen e Ligës së Kampionëve 2022 nga Shën Petërsburgu, në një vend tjetër.

Në ditën e katërt të luftimeve, Ukraina ka rënë dakord për zhvillimin e bisedimeve me Rusinë në Bjellorusi në Pripyat një qytet i braktisur, pranë kufirit Ukrainë-Bjellorusi. Bisedimet Ukrainë-Rusi zhvillohen të hënën në mëngjes, tha Zëvendësministri i Brendshëm i Ukrainës, Evgeny Yenin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 28/02/2022 00:45

  Ne mos gaboj,Rusia ishte nen masa ndershkimore dhe per Lojerat Olimpike per shkak te perdorimit te dopingut. Edhe aty nuk moren pjese nen emerin/Rusia/.

  Përgjigju
 • Beni: 27/02/2022 22:29

  O pordha ik lexoni pak ta kuptoni si funksionon bota dhe sa per djep demokracie leshi vetem amerika nuk eshte por nuk flas dot me njerez qe nuk kane haber nga bota ne 2022 ka denim me vdekje dhe i shet armet ne tabachino dhe ti me teegon djep leshi

  Përgjigju
 • Ceco me bicak: 27/02/2022 22:17

  Te perjashtohet edhe nga Keshilli i Sigurimit te OKB.

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 27/02/2022 21:57

  Po ti o Ben mos je gje djali i Sashenkes apo i Natashes qe shan Ameriken qe eshte djepi i demokracise dhe te dhimbset qelbesira Rusi dhe i cmenduri i saj Vladimir Putini? ci

  Përgjigju
 • Beni: 27/02/2022 21:26

  Bote qelbesire dhe thone qe ka drejtesi dhe demokraci , Amerika shkaterroj gjysmen e shteteve te botes per 20 vjet vetem e vetem per ti vjedhur naften , arin , diamantet dhe te gjitha pasurite por nuk pashe qe te merej ndonje sanksion apo mase ndeshkimore sepse bombat e tyre jane “ miqesore “ dhe per te mbrojtur kete qelbesire demokraci sa turp qe nuk del njeri te thote te verteten

  Përgjigju
  • Ergys: 27/02/2022 22:11

   Idiot. Kush te jep hapesirë qe te shkruash??

  • alfredi: 27/02/2022 22:04

   O Beno,o beno , ooooo beeennnoooo........ule pak sqepin në analizë.

 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

FOTO/ 246-vjetori i Pavarësisë së SHBA-ve, i pranishëm Meta dhe presidenti i sapozgjedhur Bajram Begaj! Priten nga ambasadorja Yuri Kim