UEFA mbërrin në Tiranë, do të monitorojë procesin zgjedhor në FSHF! Armand Duka akuzohet për manipulime, Gjykata ia ka bërë nul procesin në Tiranë

UEFA mbërrin në Tiranë, do të monitorojë procesin zgjedhor në FSHF! Armand Duka akuzohet për manipulime, Gjykata ia ka bërë nul procesin në Tiranë

Delegacioni i UEFA-s

Një delegacion ekspertësh të UEFA-s kanë mbërritur sot në Tiranë për të monituaruar procesin e zgjedhjeve në Federatën Shqiptare të Futbollity. Sipas njoftimit të FSHF në përbërje të këtij delegacioni janë Luca Nicola (Shef i qeverisjes së federatave anëtare në UEFA), Luka Zajc (Shefi i Çështjeve Korporative) dhe Yann Hafner (Ekspert i çështjeve statutore dhe rregulloreve).

FSHF njofton se pasi të njihet me të gjitha problematikat, pretendimet e palëve dhe të shqyrtojë dokumentacionin e procesit zgjedhor, misioni monitorues i UEFA -s do të përgatisë një raport të detajuar që do të t’i paraqitet Presidentit të UEFA-s, Alexander Ceferin, Kryeministrit Edi Rama si edhe FSHF-së.

Delegacioni do të qëndrojë disa ditë në Tiranë, pasi UEFA është shumë e ndjeshme në rastet e ndërhyrjes së politikës në çështje të futbollit dhe procesin zgjedhor për organet drejtuese të FSHF-së.

Kujtojmë se para disa ditësh FSHF mbylli përmes një procesi manipulativ zgjedhjet në 8 shoqatat rajonale të futbollit që kanë gati 50% të votave në asamblenë e 2 marsit.

Më 10 shkurt Gjykata e Tiranës rrëzoi asamblenë e mbajtur në zyrat e FSHF në 24 janar që zgjodhi Krenar Alimehmetin dhe njohu Asamblenë e Shoqatës rajonale të futbollit Tiranë që zgjodhi Eduard Prodanin si kryetar FSHF ende nuk ka reaguar. Pas vendimit të Gjykatës së Tiranës pritet që e njëjta gjë të ndodhi edhe me zgjedhjet në shoqatat e tjera pas denoncimeve për manipulime që janë bërë në Prokuroritë përkatëse. Në gjykatë për manipulimet e federatës janë edhe shoqatat e Durrësit, Gjirokastrës dhe Shkodrës, ndërsa edhe Fieri e Korça kanë patur kundërshti të forta.

Në këtë situatë shanset më të mëdha janë që në 2 mars të mos ketë garë dhe Asambleja zgjedhore e FSHF të shtyhet. Në garë janë të konfirmuar Armand Duka, komentatori Dritan Shakohoxha dhe ish-sekretari i përgjithshëm i federatës Sulejman Starova.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shkoder Locja: 15/02/2022 17:00

  Nuk I shtoj asnje pik apo presje dy komenteve ma posht.Ghithca ka kry,votim ne rresht zgjidhet Duka ne sy te hujve sic ka than Paulin Preka ne at humorin DHOM E HU ose HU E DHOM.

  Përgjigju
 • Iris: 15/02/2022 03:33

  Keta shulat e UEFA-s nese nuk kontaktojne rivalet dhe kundershtaret e Dukes dhe te njihen me vendimin gjyqesor te gjyk.te Tiranes, do te dalin lloz.Duka zgjodhi <<elektoret>> e tij dhe keta kane per te votuar si dikur populli per PPSH, 99.99 % votat per FRONTIN (Duken).

  Përgjigju
 • Albfire: 14/02/2022 18:30

  Po keta erdhen te monitorojne procesin e votimit mbasi ka mbaruar votimi ne rrethe?! Domethene do monitorojne sa te lire do votojne njerezit qe ka zgjehdur Duka ne diten e asamblese?! C'jane keto budallalliqe?!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Luiza Gega fiton medaljen e Artë në Lojërat Mesdhetare të Algjerisë, Veliaj: Krenar për ty