Ukraina e Rusia raportojnë për viktima nga sulmet e fundit

Ukraina e Rusia raportojnë për viktima nga sulmet e fundit

Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer sulme raketore dhe me dronë të enjten. Të dyja palët kanë raportuar për të vrarë dhe të plagosur në mesin e civilëve nga këto sulme.

Ukraina lëshoi sirenat për të paralajmëruar për sulme ajrore, pasi ishin vërejtur avionët luftarakë rus, MiG-31, të cilët ishin ngritur nga fushat ajrore ushtarake brenda Rusisë.

Oleh Synyehubov, guvernatori i rajonit lindor të Ukrainës, Harkiv, tha se numri i të vrarëve gjatë sulmeve raketore ruse gjatë natës në fshatin Veliki Burluk në afërsi të kufirit me Rusinë, është ngritur në pesë, pasi u nxor trupi i një gruaje 27-vjeçare nga rrënojat.

“Deri tani, pesë civilë janë vrarë – tri gra të moshës 74, 54 dhe 27 vjeçe, si dhe dy burra të moshës 41 dhe 53 vjeçe”, shkroi Synyehubov në Telegram.

Autoritetet lokale thanë se Rusia i goditi dy ndërtesa banimi me raketa S-300.

Mbrojtja Ajrore e ushtrisë ukrainase raportoi se i ka rrëzuar 13 nga 26 raketat e shkrepura nga Rusia në valën e fundit të sulmeve ajrore të enjten.

Ndërkohë, mediat ruse raportuan se raketat ukrainase e goditën një qendër tregtare në qytetin perëndimor, Belgorod, i cili ndodhet rreth 30 kilometra larg kufirit me Ukrainën.

Vyacheslav Gladkov, guvernatori i rajonit të Belegorodit, tha se së paku pesë njerëz u vranë dhe se u shkaktuan dëme të mëdha.

“Sipas të dhënave të para, pesë njerëz u vranë në Belgorod, përfshirë një fëmijë, ndërsa u plagosën 18 të tjerë, prej të cilëve pesë fëmijë”, shkroi Gladkov në Telegram.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se forcat e saj ajrore i rrëzuan 14 raketa ukrainase mbi rajonin e Belegorodit. Ministria nuk përmendi viktima apo dëme.

Ukraina nuk ka komentuar rreth pretendimeve ruse, të cilat nuk ka qenë e mundur të verifikohen në mënyrë të pavarur./Rel

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Lezhë/ Adoleshentin e zë korrenti në banesë, ndërron jetë në spital

E rëndë në Lezhë/ Adoleshentin e zë korrenti në banesë, ndërron jetë në spital