Ukraina hap hetim për vrasjen e robërve të luftës nga ushtria ruse

Ukraina hap hetim për vrasjen e robërve të luftës nga ushtria ruse

Pamje nga qyteti Avdiivka

Prokurorët ukrainas po hetojnë nëse trupat ruse vranë dy anëtarë të shërbimit ukrainas të dorëzuar dhe nën statusin e robërve të luftës.

Hetimi, i cili po mbikëqyret nga zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës, u njoftua një ditë pasi një video e incidentit u shpërnda nga qeveria ukrainase në mediat sociale. Zyra e hetimit tha se incidenti ndodhi pranë një posti vëzhgimi jashtë fshatit Stepove pranë Donetsk, në Ukrainën lindore.

“Vrasja e robërve të luftës është një shkelje e rëndë e Konventave të Gjenevës dhe klasifikohet si një krim i rëndë ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë.

Ushtria ukrainase deklaroi se pamjet tregonin ekzekutimin e dy të burgosurve të luftës. Ndërkohë, presidenti Zelensky u zotua për drejtësi pasi video duket se tregon ekzekutimin e ushtarëve ukrainas, raporton BBC.

Rusia është akuzuar për kryerjen e një sërë krimesh që kur pushtoi Ukrainën, megjithëse Kremlini e ka mohuar keqbërjen. Në fillim të këtij viti, Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin për rolin e tij të dyshuar në një skemë për të dëbuar fëmijët ukrainas në Rusi.

Zyrtarët ukrainas po hetojnë një numër të konsiderueshëm çështjesh penale dhe krimesh lufte, duke përfshirë çështjen e 3 mijë fëmijëve ukrainas.

Avokati i popullit të Ukrainës për të drejtat e njeriut, Dmytro Lubinets, shkroi të shtunën në Telegram se vrasja e ushtarëve të paarmatosur nuk ishte një rast i izoluar.

Një video që u shfaq në mars dukej se tregonte trupat ruse duke ekzekutuar një ushtar të kapur ukrainas dhe dy video që u shfaqën muajin pasardhës në mediat sociale pro-ruse dukej se kapnin në kamerë trupat ruse duke i prerë kokën pjesëtarëve të shërbimit ukrainas. Lubinets tha se ai besonte se zyrtarët ukrainas do të ishin në gjendje të identifikonin trupat ruse përgjegjëse.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Debati me Meritonin, Fation Kuqari merr vendimin, largohet nga BBV

Debati me Meritonin, Fation Kuqari merr vendimin, largohet nga BBV