Ukraina: Kanë mbërritur 18 tanket ‘Leopard’ të premtuara nga Gjermania

Ukraina: Kanë mbërritur 18 tanket ‘Leopard’ të premtuara nga Gjermania

1677239456_leoo.jpg

Ukraina ka marrë tashmë 18 tanket e premtuara ‘Leopard 2’ nga Gjermania. Kështu raporton Der Spiegel , duke shtuar se në zonën e konfliktit kanë mbërritur edhe 40 mjete të blinduara gjermane të tipit Marder. Tanket u transferuan në kufirin e Ukrainës javën e kaluar, sipas gazetës. 

Detajet e dorëzimit nuk u zbuluan nga qeveria gjermane për arsye sigurie. Ndër vendet që i janë bashkuar vendimit për të mbështetur Ukrainën duke dërguar tanke të këtij modeli aktualisht në forcat e tyre të armatosura janë Polonia, Spanja, Portugalia, Finlanda, Holanda dhe Norvegjia


Lajmi kryesor:

Lufta/ Në Kiev mbërriijnë 18 tanket 'leopard' të Gjermanisë! Zelensky viziton forcat ukrainase në Zaporizhzhia! Moska: Me armët unike që kemi, shkatërrojmë edhe SHBA-të


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi