Ukraina përgatit trupat e saj për një sulm të mundshëm nga Bjellorusia

Ukraina përgatit trupat e saj për një sulm të mundshëm nga Bjellorusia

1666948018_UkrainBjellorusi.png

Ukraina po përgatit forcat e saj për mundësinë e një sulmi nga trupat ruse në Bjellorusi, tha një zyrtar në Kiev, duke përshkruar se si qeveria e tij po rrit numrin e trupave ukrainase në veri të vendit, më afër kufirit me Bjellorusinë.

“Për momentin krijimi i një force goditëse në Bjellorusi nuk është i dukshëm. Ka dhe do të ketë kërcënime. Ne po reagojmë, tashmë kemi shtuar trupat tona në drejtimin verior”, tha Oleksiy Hromov, nënkryetari i operacioneve të shtabit të përgjithshëm të Kievit.

Një numër i madh i trupave ruse janë të vendosura në Bjellorusi, e cila është aleati kryesor i Rusisë dhe i ka lejuar Moskës të përdorë territorin e saj si një terren për sulmet në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Putin falenderon rezervistët e mobilizuar për ‘patriotizmin’ e tyre! Kadyrov: 23 ushtarë çeçenë të vrarë në Kherson


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat