Ukraina shkatërron raketat ruse që po transportoheshin me tren drejt Krimesë

Ukraina shkatërron raketat ruse që po transportoheshin me tren drejt Krimesë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se mbrëmjen e së hënës një sulm shkatërroi raketat ruse "Kalibr" që po transportoheshin me tren në qytetin Dzhankoi, në Krimenë e pushtuar nga Rusia.

Autoritetet ukrainase nuk e morën drejtpërdrejt përgjegjësinë për sulmin, por thanë se ai shërben për të "çmilitarizuar më tej Rusinë dhe përgatitjen e gadishullit të Krimesë për çlirim".

Sergei Askyonov, kreu i instaluar nga Rusia i gadishullit të aneksuar, konfirmoi se kishte një sulm dhe sistemi i mbrojtjes ajrore të rajonit ishte aktivizuar. Ai u shpreh se një person u plagos dhe dy ndërtesa u dëmtuan. 
 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

‘Shkëmbi i doktorit’, plazhi në Vlorë zaptohet nga  privati! Vlonjatët të indinjuar: Çadrat i ka vendosur Ardian Kollozi, ish-funksionar i PD

‘Shkëmbi i doktorit’, plazhi në Vlorë zaptohet nga privati! Vlonjatët të indinjuar: Çadrat i ka vendosur Ardian Kollozi, ish-funksionar i PD