Ulet me 4 lekë çmimi i naftës, edhe benzina do shitet 1 lek më pak! Çmimi i gazit nuk ndryshon

Ulet me 4 lekë çmimi i naftës, edhe benzina do shitet 1 lek më pak! Çmimi i gazit nuk ndryshon

Foto ilustruese

Nafta do të shitet me 206 lekë/litër, nga 210 lekë që ishte më parë. Bordi i Transparencës ka vendosur që të ulë me 1 lek/litër edhe çmimin e benzinës ndërsa gazi nuk ndryshon. Nga sot benzina do të shitet 191 lekë/litër, ndërsa gazi mbetet 69 lekë/litri.

“Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 206 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 194 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 191 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 179 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 69 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 57 lekë/litër për automjetet.

Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 113 lekë/litër”, njofton Bordi i Transparencës.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 26 Janar, ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.

Bordi i transparencës që në krijimin e tij është përmbajtur me përpikmëri në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • elvis: 26/01/2023 14:10

    Sipas ndryshimit cmimi i meparshem * kursin e meparshem dhe cmim i i ri me kurs i ri, cmimi i benzines, nga 192 duhej te shkonte 189. Pse eshte ulur vetem 1 lek? Kane rritur kostot operative firmat? si keshtu nga dje sot u rriten kostot operative? Apo eshte lajthitje e bordit?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

LAJMI I FUNDIT / Qëllohet me armë në drejtim të Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve

LAJMI I FUNDIT / Qëllohet me armë në drejtim të Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve