Ulet numri i infektimeve më COVID-19 në Kosovë, regjistron 9 viktima dhe 571 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 571 persona dhe janë raportuar 9 viktima. Në raport me ditën e djeshme numri i infektimeve ka pësuar një ulje të konsiderueshme.

Rastet e vdekjes janë nga komunat:

Prishtinë 3 raste (80, 79, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (80 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Lipjan 1 rast (81 vjeç), Rahovec 1 rast (48 vjeç), Shtime 1 rast (81 vjeç), Vushtrri 1 rast (58 vjeç)", thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Ku në bazë të të dhënave më i riu në moshë është një 48-vjeçar nga komuna e Rahovecit.

Ndërkohë që sipas njoftimit, janë regjistruar 571 persona të infektuar më së shumti raste janë regjistruar në Komunën e Prishtinës, përkatësisht 195 raste.

“Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 195 raste, Ferizaj 60 raste, Gjilan 51 raste, Gjakovë 37 raste, Pejë 30 raste, Mitrovicë 29 raste, Fushë-Kosovë 22 raste, Podujevë 21 raste, Lipjan 19 raste, Viti 16 raste, Obiliq 14 raste, Vushtrri 12 raste, Prizren 11 raste, Skenderaj 11 raste, Deçan 7 raste, Drenas 7 raste, Klinë 5 raste, Malishevë 5 raste, Suharekë 5 raste, Kamenicë 4 raste, Rahovec 3 raste, Istog 2 raste, Kaçanik 2 raste, Shtërpcë 2 raste dhe Shtime 1 rast”, thuhet në njoftim. 

Që prej 13 marsit, 2020 e deri më 10 prill, 2021, Kosova ka regjistruar 97.467 raste me koronavirus, 1.976  prej të cilëve kanë humbur jetën.  Ndërkohë që në vend vazhdojnë të numërohen 13.930.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se duhet ta drejtojë Partinë Demokratike pas 13 qershorit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha, mes përrallës dhe historisë?!