Ulet numri i klientëve shqiptarëve për Angli, kurdët përgjysmojnë çmimet për kalim me gomone në La Mansh

Ulet numri i klientëve shqiptarëve për Angli, kurdët përgjysmojnë çmimet për kalim me gomone në La Mansh

Ulja e numrit të njerëzve që kërkojnë të shkojnë me gomone drejt Britanisë së Madhe përmes kanalit të La Mansh ka sjellë përgjysmimin e çmimeve nga ana e trafikantëve të bandave kurde, raporton The Telegraf.

Bandat kurde e kanë ulur çmimin për një vend në një gomone të vogël drejt Mbretërisë së Bashkuar në 1500 paund, tarifa më e lirë për këtë lloj udhëtimi që prej 2018. Një çmim i tillë përbën më shumë se gjysmën e çmimit të fundit prej 3,500 paund dhe mbi një të tretën e tarifës mesatare prej 5,000 paund që ishte vitin e kaluar.

Sipas Telegraf një lëvizje e tillë, vjen pasi numri i shqiptarëve që kalojnë La Manshin pësoi rënie me 90% pas marrëveshjes që Londra nënshkroi me Shqipërinë dhjetorin e vitit të kaluar për një riatdhesim të shpejtë të klandestinëve.

Të hënën, shifrat e Home Office treguan se gati 24,000 emigrantë kanë kaluar deri më tani Kanalin këtë vit - pasi 500 u zbuluan në bordin e dhjetë gomoneve që mbërritën gjatë fundjavës.

Numri është ulur me rreth 20% në vitin 2022, kryesisht për shkak të rënies së numrit të shqiptarëve, megjithëse ka pasur rritje të numrit të afganëve, turqve dhe indianëve.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Turqia duhet ta ulë tonin për ta shmangur izolimin, thotë zyrtari i lartë evropian

Turqia duhet ta ulë tonin për ta shmangur izolimin, thotë zyrtari i lartë evropian