Ulja e çmimit të ‘Internet Roaming’ mes Evropës dhe Ballkanit Perëndimor, Rama: Hyri në fuqi më 1 tetor, e konkretizuam në samitin historik të dhjetorit në Tiranë

Ulja e çmimit të ‘Internet Roaming’ mes Evropës dhe Ballkanit Perëndimor, Rama: Hyri në fuqi më 1 tetor, e konkretizuam në samitin historik të dhjetorit në Tiranë

Kovaçevkski, Michel, Varhelyi, Rama, Osmani dhe Von der Leyen, foto arkiv

Pas pothuajse një viti që prej samitit të 6 dhjetorit në Tiranë, kryeministri Edi Rama ka kujtuar se që prej 1 tetorit tashmë, çmimet e internetit ‘Roaming’ mes Evropës dhe Ballkanit Perëndimor janë uljur mesatarisht 99%.

Kjo marrëveshje, e firomosur në samitin historik të 6 dhjetorit, është në fakt një risi dhe ndihmë për qytetarët.

Qytetarët e Ballkanit Perëndimor do të mund të komunikojmë me telefonat celularë, me kosto shumë më të ulta, ndërsa udhëtojnë në vendet e Bashkimit Europian.

“MIRËMËNGJES

dhe me lajmin e mirë se prej 1 tetorit, çmimet e "Internetit Roaming" mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri 99%, të konkretizuar pas firmosjes së marrëveshjes në samitin historik të dhjetorit në Tiranë, ju uroj një ditë të mbarë”- shkruan Rama.

Kujtojmë se vendimi për uljen e shpenzimeve 'roaming' u mor në dhjetor të vitit të kaluar, gjatë takimit të nivelit të lartë BE- Ballkani Perëndimor, në Tiranë, falë një marrëveshjeje të nënshkruar nga operatorët e telekomunikacionit të BE-së dhe vendeve të rajonit e cila parashikon shuarjen e plotë të tarifave roaming brenda vitit 2027. Hapi i parë për zbutjen e tarifave roaming, u hodh nga vetë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat që prej 1 korrikut të vitit 2021, i hoqën totalisht ato, për qytetarët e tyre që udhëtonin në vendet e Rajonit.

Marrëveshjet e nënshkruara në samitin e 6 dhjetorit në Tiranë (LEXO KËTU)

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 04/10/2023 03:33

  Ne nje faqe qe reklamonte me renditje te gjitha shtetet e Evropes per gjerat me te mira qe kane si kultura,historia,ushqimi,turizmi,etj,Shqiperia ishte renditur aty nga mesi dhe gjeja me e spikatur per te cilesohej si nje nga vendet me rrjet interneti nga me te miret ne Evrope dhe ky vleresim ishte bere nga sontazh/studim i huaj,jo nga denglat e qeverise.S.d.q,gjykuar nga komentet e meposhtme,duket qe Vodafone e One paskan krijuar truste dhe kane eliminuar konkurencen duke nxjerre jashte loje lojtare te tjere ne kete fushe.Kjo eshte ceshtje per SPAK.

  Përgjigju
 • Xhori: 03/10/2023 13:24

  Ore dakort se per te miren tone eshte kjo puna e uljes se tarifafe. Bravo. Por futesh ne faqet zyrtare te Vodafone dhe One dhe tatifat nuk kane ndryshuar asnje cen. Tani si eshte puna? Kush po mashtron? Ose jane ulur ose jo? Politike dhe te shesim p… jemi te gjithe, por faktet jane kokforte. Tarifat jane aty, jane transparente dhe asgje juk ka ndryshuar…

  Përgjigju
 • Shirok: 03/10/2023 11:23

  Faktikisht me ne si qytetar Shqiptar nuk na mbron askush nga hajnat vodafon e One kan ngel vetem kta te dy operator,i falemintun operatoret e tjere qe te pasurohen vetem kta te dy.Nuk kena ku ankohena offerta shum te shtrenjta si cmimi karburantit ma te shtrenjtet ne bote.One disa her me ka faturu lek padrejtesisht ca me ba......

  Përgjigju
 • Tirona: 03/10/2023 09:23

  Samitin historik...Shif mër bq krijes se kan shku ofertat mujore të vodafon e One më shumë se në Gjermani,Spanj e kudo në EU.. 20 € në Shqipni 10gb e rroga 500 € maksimumii. Ke lon ne mjekër tbardh ti do me na i ngja Ismail Qemalit. Ik mër të QR politikan plena

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

'Tre lojtarë s'duhet të ishin në fushë', Arbër Abilaliaj: Kam rezerva për arbitrimin

'Tre lojtarë s'duhet të ishin në fushë', Arbër Abilaliaj: Kam rezerva për arbitrimin