'Umbrella Sky', instalacioni mbreslënës në rrugën më të famshme në Paris...dhe më të shtrenjtë! (VIDEO)

Parisi, edhe pse “i përvëluar” nga flakët e Notre Dame, di si të tregoi klasin e vet dhe në ditë të vështira. “Le Village Royal”, rruga e famshme, e njohur në mbarë botën për butikët e shtrenjtë dhe baret romantikë, është bërë shtëpia e një instalacioni të shkëlqyer, i njohur si “Umbrella Sky”, vepër e Patricia Cunha.

Instalacioni me 800 çadra, deri në datën 30 prill, do të jetë strehë e kalimit të ngushtë të këmbësorëve, duke krijuar një shpërthim koloristik dhe duke i’u ofruar kalimtarëve një zhytje nën një qiell shumëngjyrëshe, si për të pritur ditët e para të pranverës, plot me gëzim dhe energji.

Projekti  “Umbrella Sky”, e ka nisur rrugëtimin në Portugali, në qytetin e vogël të Águeda, si një qasje artistike për të rritur numrin e turistëve në qytetin e izoluar. Pastaj me kohë, mjaftë qytete në mbarë botën u dashuruan me qiellin e çadrave dhe e bënë pjesë të rrugëve të tyre.

I vendosur në zemër të Parisit, “Le Village Royal” u rinovua në vitin 1992 me një qëllim të vetëm, të deklamonte elegancën pariziane. Sot “Fshati Mbretëror” strehon çadrat e famshme me ngjyra ylberi.

/Përgatiti Ilir Çuçi

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tani: 02/05/2019 14:09

    Po ç'lidhje ka me flakët e Notre Dame ?? Kjo ka kohë që ekziston, nuk e vunë për kompensim të tërheqin vëmendjen...dhe mbi të gjitha s'është as ide origjinale pasi e ka me kohë Portugalia.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi