Urbanët të tejmbushur dhe pa maska në Tiranë, ‘mbretëron’ COVID! Autobusët vonohen, dyndje pasagjerësh mëngjeseve e pasdreke

Transporti urban në kryeqytet është makthi i përditshëm i banorëve. Moszbatimi i orareve dhe problematikat me trafikun shkaktojnë grumbullime të mëdha nëpër urbanë. Gazetarja Enxhi Musaj ka bërë një vëzhgim në rrugët e kryeqytetit ku pavarësisht situatës pandemike autobusët janë vatrat e përhapjes së COVID.                         

“Në mëngjes janë dhe nxënësit e shkollës nuk ke ku të shkosh.Në mëngjes je shpatull më shpatull e frymë më frymë”- tha një qytetar.

Një tjetër qytetar shprehet: Autobusët janë të tejmbushur dhe apsulotisht nuk respektohet asnjë masë.

“Një pjesë e qytetarëve mbajnë maskë, një tjetër nuk mbajnë”.- u shpreh një tjetër.

Rikthimi i studentëve në universitete ka shtuar numrin e përdoruesve të transportit urban. Qytetarët shprehen se oraret më problematike ku ka tejmbushje në autobusë janë mëngjeset dhe oraret e pasdrekës. Më problematike shfaqet linja e ish-uzinës së Autotraktorëve, me një numër të paktë autobusësh, dyndje qytetarësh pa maska dhe ku Covid gjen më shumë terren infektimi.

“Katër autobusa rrinë atje parkohen, dy autobusa punojnë e rrijnë aty ngjeshen njerëzit me njëri-tjetrin. Është shumë e rezikshme në orën pesë është tmerr.”- tha një qytetar.

“Më problematike është ish- uzina e autotraktorëve. Obobooo ,ajo është fare fare problem”- shprehet një tjetër qytetar.

Po linjat e transportit urban në kryeqytet  nuk përmbushin as kushtet teknike të qarkullimit. Dashnor Memaj, kryetari i Shoqatës së Transportit urban thotë se dyndja dhe vonesat e transportit urban vijnë nga mungesa e Infrastrukturës rrugore  apo mungesa e korsive të dedikuara për këto mjete.

“Kapaciteti i mjeteve është i mjaftueshëm, vetëm duhet infrastruktura e duhur për korsitë e dedikuara”- u shpreh ai.

Linja të tjera problematike që vështirësojnë lëvizjen e qytetarëve në Tiranë janë edhe linja e Kopshtit Zoologjik, Vilat Gjermane-Depot e Ujit, ndërsa Tirana e Re mëngjeseve dhe pasditeve vonë është kthyer në makthin e qytetarëve të zonës së Astirit. 

M.Q./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • xxx: 12/01/2022 16:23

  Urbanet duhet te zbatojne kontraten me bashkine per te zbatuar orarin vonesa e autobuzeve neper stacione eshte per faj te shofereve dhe fatorinove qe terhiqen per konflik interesi

  Përgjigju
  • yyy: 12/01/2022 22:12

   Kryetari i Bashkise kete te shikoje autobuzet urbane qe jane kthyer ne vatra infeksioni dhe te mos merret me betonieret

 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri, Policia e Kosovës: Ja çfarë u sekuestrua nga serbët

Vrasja e policit në veri, Policia e Kosovës: Ja çfarë u sekuestrua nga serbët