Urdhri i BE/Dogana greke bllokon kamionin me 10 mijë maska mbrojtëse për të hyrë në Shqipëri

10 mijë maska me destinacion Shqipërinë janë bllokuar nga autoritetet greke në doganë. Në kushtet kur vetë Greqia ndodhet në gjendje emergjence nga koronavirusi, por edhe vendimit të Brukselit për të ndaluar eksportet në vendet që nuk janë pjesë e Bashkimit Europian të materialeve të tilla, pra pajisjeve shëndetësore. Eksporti i maskave dhe dezinfektantëve me destinacion Shqipërinë, por edhe të tjerat të planifikuara për vende jashtë BE-së bllokohen dhe vendosen për llogari të shteti grek për t'i shpërndarë për vendasit, ndërsa firma dëmshpërblehet do të kundrejt pagesës.

Kamioni me 10 mijë maksa u bllokua në përpjekje për të hyrë në Shqipëri, pikërisht pas vendet të BE për të ndaluar eksportet e pajisjeve shëndetësore me vendet jo anëtare të Bashkimit Evropiane, ku vetë këto vende po përballen me pandeminë e koronavirusit.

 

 

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • KIRI: 26/03/2020 15:02

  HEJ GREQIA T.Q.R..

  Përgjigju
 • Ilo: 26/03/2020 09:11

  Sa mire BE kur behen tenderà qofte me fondet e BE apo te vendit kerkon qe kushtet e tenderit te jene te tilla qe ti plotesojne vetem kompanite qe vijne nga BE ndersa ne te tilla raste diskriminon ne menyren me te lige te mundshme.

  Përgjigju
 • St.Dinamo: 26/03/2020 06:58

  Ca keni me Grekt o Turkofila ato inka blloku BE-ja juve shaninGreket pis milet kopila turqijet!

  Përgjigju
  • Gjeço Vlore: 26/03/2020 09:25

   Ore fundurrine grekete janë në kufi me Turqine, dmth turqe. Shqiptarët janë 4 ore afer Barit të Italise or mut muti!

  • Maska: 26/03/2020 08:53

   MEqe na hapen negociatat bllokuan dhe exportet drejt nesh. Prit se skeni pare gje akoma, neser bllokojne ushqimet.

  • G.Danoci: 26/03/2020 08:14

   Ja q** rracen Gereqise dhe atij qe mbron gereqine ! Yyyytttttt

  • Viktor Aliaj: 26/03/2020 08:05

   Leri Tuqite se Greqistani ni lagje e vogel e Tuqis ashte

 • Kafsha: 26/03/2020 06:38

  Mbyllni pergjithmone kufinjte me jorgote! Vetem telashe kemi me keta efgjite!

  Përgjigju
 • Vlora: 26/03/2020 06:10

  Loje e bukur. Eksporton me cmim shume te larte... Pastaj bllokohet sipas ligjit dhe shteti paguan eksportuesin.....Finalizohet operacioni GJEJ BLERESIN E SHTRENJTE.

  Përgjigju
 • Çimi: 25/03/2020 23:38

  Urdhri I qeveris eshte i qarte.

  Përgjigju
 • turi: 25/03/2020 23:30

  LERENI mor grek te qelbet,, se per minoritetin grek jane ato maska….

  Përgjigju
 • nori: 25/03/2020 23:18

  EDHE NE europiane jemi o grek muti….

  Përgjigju
  • Jashtetokesori: 26/03/2020 07:28

   Kur u fut albanistani ne Europe?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Meta kthen për rishqyrtim ligjin për pronat e shtetit