Ursula von der Leyen nuk është kandidate për sekretare të re të përgjithshme të NATO-s! Kush janë emrat që përfliten

Ursula von der Leyen nuk është kandidate për sekretare të re të përgjithshme të NATO-s! Kush janë emrat që përfliten

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian, ish-ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, nuk është një kandidate për të marrë postin e Sekretares së Përgjithshme të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut. Një informacion i tillë është konfirmuar nga një përfaqësues të Komisionit Agjencinë Gjermane.

Teksa po komentonte një artikull të tabloidit britanik The Sun, ai e cilësoi përmbajtjen e si "skenar të pabazuar".

The Sun deklaroi se Von der Leyen kishte marrë dakordësinë nga disa qeveri evropiane për të pasuar Jens Stoltenberg, duke cituar një burim diplomatik të paidentifikuar. Mirëpo raporti i The Sun, nuk i kishte kushtuar shumë vëmendje që Londra ka të ngjarë të vërë veton ndaj kandidaturës së Von der Leyen, duke përmendur kritikët e historisë së saj të dobët në krye të ushtrisë gjermane.

Stoltenberg pritet të largohet si lider i NATO-s në tetor. Mandati i 63-vjeçarit norvegjez është zgjatur tre herë, së fundmi deri më 30 shtator. Ai ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s për gati nëntë vitet e fundit.

Kohët e fundit është folur shumë për një zgjatje të mandatit të Sekretarit të Përgjithshëm aktual të NATO-s, në mes të luftës në Ukrainë. Megjithatë, diplomatët kundërshtuan se kjo do të jepte përshtypjen se vendet anëtare të aleancës ushtarake nuk mund të bien dakord se kush duhet ta pasojë atë.

Qeveria britanike thuhet se ka sugjeruar që sekretari aktual i mbrojtjes i konservatorëve, Ben Wallace, të marrë postin. Sipas raportit të Sun, në mesin e kandidatëve për të cilët flitet janë edhe ata të kryeministres estoneze Kaia Kalas dhe ministres së financave të Kanadasë, Chrystia Freeland, nëna e të cilit është ukrainase. Sipas burimeve të tjera, të cituara së fundmi nga gazeta gjermane Welt am Sonntag, mes kandidatëve kryesorë besohet të jetë kryeministri socialist i Spanjës, Pedro Sanchez.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë