Ushtria e Kievit vret kolonelen që dezertoi në anën pro-ruse! ‘Mburrej se i pëlqente të vriste ukrainasit’

Ushtria e Kievit vret kolonelen që dezertoi në anën pro-ruse! ‘Mburrej se i pëlqente të vriste ukrainasit’

Nënkolonelja 52-vjeçare Olga 'Kursa' Kachura, një ukrainase që dezertoi në anën pro-ruse, u vra në një sulm nga ushtria ukrainase, teksa një raketë goditi makinën e saj në qytetin Horlivka, në rajonin e Donteskut. Ajo është një nga një nga oficeret më të fundit rusë të rangut të lartë që është vrarë në Ukrainë. 52-vjeçarja dezertoi në anën pro-ruse në vitin 2014 dhe 'u mburr se po shijonte vrasjen e ukrainasve'. Kachura, e cila është oficerja e parë femër e Rusisë që vdiq në luftën në Ukrainë, ishte një kolonele e  divizionit të artilerisë me raketa që granatonte civilët në republikën Popullore të Donetsk.

Kachura, një ukrainase që punonte në departamentin e policisë Horlivka, thuhet se dezertoi në anën pro-ruse në vitin 2014 pasi Putin nxiti një kryengritje rebele në Donbas. Ajo shpesh maskohej si një anëtare e forcave të rregullta ukrainase për të kryer krime lufte në mënyrë që t'i diskreditonte ato, sipas forcave të armatosura të Ukrainës.

"Kachura ishte fajtor për bombardimet e qyteteve të Donbasit dhe vdekjen e civilëve," tha gazetari ukrainas Denis Kazanskyi.

Në Ukrainë, ajo u dënua me 12 vjet burg në mungesë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Takim Edrogan - Putin sot në Rusi! Bien dakord për pagesat e pjesshme të gazit në rubla


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Ura e Kukësit drejt përfundimit

FOTOLAJM/ Ura e Kukësit drejt përfundimit