Vajzës sime që la Shqipërinë, për Amerikën

Do te vije nje kohe qe do te pyesesh veten: Pse babai me keshilloi te studioja ne USA? Shpresoj qe kjo pyetje te mberrije sa me vone dhe mundesisht vetem ne formen e kureshtjes. Megjithate po t’i jap disa arsye, duke pretenduar qe na takojne vetem ne te dyve dhe asnje prindi apo femije tjeter, te lire ne vendimet e tyre. Nuk eshte drame pse Ti zgjodhe te largohesh per studime, por eshte drame pse Ju zgjidhni te largoheni, eshte drame pse Ata bejne sikur nuk kuptojne pse Ju largoheni cdo vit e me shume.

Se pari sepse ketu, ne vendin tone te bukur qe te dy e duam shume, nuk do te ishe e lire. Ose do te kishe nje liri te perthyer. Ketu je plotesisht i lire te mbijetosh, por per te jetuar ka disa kushte dhe keto kushte jam i sigurte se nuk i plotesoje dot. Kete e tregove me karakterin e forte, e drejte dhe shpeshhere te ashper ne mbrojtjen e te drejtes tende, qe ne klasat parauniversitare. E pra, kishe dy mundesi: ose te thyhej karakteri yt per te jetuar, ose te jetoje duke mbijetuar.

Se dyti, qe te ecesh ne jete, ne karriere, ne shoqeri, do te duhej te jetoje perhere ne nje varke qe lundron vetem ne det me tallaz. Rrezikon te permbytet barka, rrezikon te te hedhin nga barka, rrezikon urine, etjen, por ke dhe rrezikun e madh fare qe mund te zgjedhesh te “hash” shoqen a shokun e barkes qe te vazhdosh perpara. Justifikimin qe mund ta degjosh rendom, jeta eshte lufte, mos e beso, eshte idiotllek. Eshte gjetje e shfrytezuesve dhe te paskrupujve, per te justifikuar tradhetite qe u kane bere miqve, pabesite qe u kane bere kolegeve, e manipulimet qe u kane bere kujt i ka rene puna me ta. Ka dhe nje jete pa lufte. Eshte jeta me perpjekje, me mundim, me sakrifica, pa lene viktima rruges, por qe ne fund te jep shperblimin e punes dhe studimeve, nuk te le ne fund te zinxhirit njerezor sic ndodh rendom ne vendin tone te bukur. Mjafton te hedhesh syte verdalle ne ate vendin ku je tani dhe te shohesh shumicen e bashkatdhetareve tane dhe te bindesh per kete. E te bindesh edhe sa kollaj mund te flasin pa qene anonime, per politiken, per problemet e per qeverine, pa pasur frike se te nesermen do te “keshillohen” a me keq te shkurtohen nga puna.

Se treti, nuk ke per t’u paragjykuar. As per prejardhjen tende sic mund te ndodhte ne cdo vend te Europes, as per pasurine tende sic mund te ndodhte ne cdo cep te Shqiperise, as per mendimet e tua, as per jeten tende. Do te duhet vetem te zbatosh disa rregulla e ligje, por fantastike eshte qe po ato rregulla e ligje i zbatojne pothuajse te gjithe ne ate vend. Pra je e barabarte, ne start njesoj keni qene te gjithe. Te tjerat, varen nga aftesite, durimi, deshira dhe vullneti. Krejt ndryshe nga “diku tjeter”, apo jo? Aq ndryshe sa disa te kthyer nga Amerika, jane asimiluar nga “e keqja”. Apo u ka pelqyer?!

Se katerti, horizonti. Ne vendin tone te bukur, horizontet e tua do te mbylleshin, jo per fajin tend, vetem brenda kryeqytetit, ne xhunglen me te ashper te mbijeteses, qe sa me te bukur ta tregojne, aq me e shemtuar eshte ne te vertete. Njerez qe nuk duan te sillen si te tille, sherbyes publike qe sillen si latifondiste, qytetare qe zgjedhin friken si zezake pambuku, injorante qe shesin filozofi, eskorta qe reklamohen si modele pa ditur ca eshte pasarela, femije “pasunaresh” qe bejne gara me makina 200 mije euro e te cilet policia i nderon, drejtesi qe vetem shkruhet e tille sepse prej 30 vjetesh eshte e padrejte, arsimim qe nis seprapthi qe tek kerrabat e abetares, shendetesi ku vetem shendeti mungon, njerez qe sulmojne per qejf mjekun, mesuesin, policin, ushatarakun, fisnikeri qe zhduket cdo dite e me shpejt, trashegimi pa ADN, kaos dhe simbioza ne cdo cep. Te gjitha keto, dhe me shume akoma ne kryeqytet, prane syrit te vemendshem te kujtdo organizate e institucioni vezhgues e raportues te huaj, qe behet shqiptar aq shpejt sa nuk imagjinohet. Pershkrova me pak fjale Tiranen. Nuk guxoj te pershkruaj qytetet, sepse aty s’ka vije horizonti fare.

Se pesti, ajo qe te derrmon me shume nuk eshte reklama apo nderet qe i bejne sho-shoqit, te njohurve, apo lidhjeve te ndryshme ne ekranet tona televizive, por ajo qe ofrojne si fytyra e mendime te reja; jane kaq mizorisht servile, te perulur, te atrofizuar, te kryetarezuar, te gatshem te shesin fytyren e prapanicen per karriere, e te shiten per me pak se 30 aspra per te nderruar mendim, e te lepijne e kafshojne cdo gje per karrige. Ky eshte shembulli. Nuk ka asnje ndryshim sado te ndryshojne ngjyrat. E ardhmja eshte aq e erret, aq e pasigurte, sa te duket se jeton ne nje ndertese pa themele, me mure rere e me cati betoni.

Ka nje lidhje aq te forte mes pushteteve, aq te pathyeshme, aq mafioze, aq te nendheshme e mbidheshme, sa te duket se per ta ciflosur sadopak eshte si t’i biesh me koke murit ne nje spital cmendine me duart e lidhura. Mos me thuaj te merren njerezit me punet e bizneset e tyre, sepse nese do duan te jene te pavarur, do te vije shteti te merret me ta. T’ua nxije jeten deri ne ate pike sa te hyjne me domosdo ne njeren ose tjetren rrjete, nuk ka rendesi, rendesishme eshte te jene brenda “sistemit”. Sepse liria rrezikon sistemin. Sistemin qe ngrihet mbi zinxhiret e injorances, servilizmit, dyfytyresise e karakterit te shformuar.

Se gjashti, askush nuk do te luaje me ate qe te takon, qe meriton, qe fiton. Kjo eshte e sigurte. Ne vendin tone te bukur eshte e sigurte qe kjo nuk ishte aspak e sigurte. Ke degjuar per te drejten e prones? Aty ku studion tani eshte e shenjte. Ne vendin tone te bukur e drejta e prones eshte nxitje per humor. Humor te zi. Po per te drejten e jetes ke degjuar? Vendi yne i bukur i fshehu ata qe u shkaterruan jeten me mijera njerezve. Sot mund te jene kudo. Madje mund te jene duke mbajtur edhe leksione. Mund te jete edhe nje komshi.

Po mund te jene edhe duke bere ligje. A eshte e drejte kjo? Nese do te pyesesh aty ku je, do shkaktosh habi dhe zemerim, sepse e drejte e vonuar, e drejte e mohuar; imagjino se cfare eshte e drejta e mohuar perjetesisht. Por ne vendin tone te bukur e kalojme me “te shkuara te harruara”. Mendoje, si mund valle te harroje dikush qe ende nuk e di pse ia arrestuan babane, pse ia degjeneruan nenen, pse ia internuan vellane, pse nuk i dhane shkolle. Eshte nje plage qe e lane te mahisej, dhe sot vetem leshon eren e keqe, por ne nuk e dime se nga vjen, thjesht e ndjejme pa qene te afte ta sherojme.

Se shtati dhe do hyjme paksa me personale, munda egozimin tim prinderor, per te mos rrezikuar nje te neserme ku ti me kerkon llogari: pse me le te studioja ne keto shkolla. Sepse universitetet ne shumice kane degraduar. Nuk ke nevoje te shkosh auditor me auditor, mjafton te ndezesh TV ne darke, ne cdo stacion do prezantohesh me dhjetera pedagoge ne shkolla te ndryshme, qe kur i degjon qan me njerin sy e qesh me tjetrin. Per te ardhur keq. Sa me pompoz ta kene prezantimin, aq me bosh tingellojne. Duket sikur ka marre fund ajo plejada e pedagogeve studioze, shkencetare, kerkues, punetore, modeste (me ka dhene leksione dikur nje i tille, quhej Fatos Baxhaku), autoritare ne zoterimin e lendes, dhe ka ardhur koha e pedagogeve “hajt japim mesim, marrim ndonje lek, dalim dhe ne televizor”.

Jo, jo, nuk jane aspak te gjithe keshtu. Por ngaqe ata te miret (shumica eshte e tille) jane te pazeshem, duket sikur nuk egzistojne. Njeri po nuk i do t’i shfaqe, sepse profesionistet nuk sjellin klikime. U desh nje termet dhe nje pandemi qe te mesojme se egzistojne edhe inxhiniere e doktore shqiptare, jo vetem brenda kufijve, por edhe jashte. Ishim mesuar vetem me emra kriminelesh. Por valle a duhet te presim vetem fatkeqesi per te njohur profesioniste dhe eksperte? Sa te gjenim pergjigjen e kesaj pyetjeje do kishe arritur moshen qe kam une sot.

Se teti, kam krijuar bindjen e forte se vetem me kontaktin kulturor jashte Shqiperise, mund te percjellim sadopak kulture brenda saj. Te pakten ne sjellje. Eshte nje beteje e veshtire, dhe kjo ne fakt eshte lufta qe duhet te beje viktima. Viktimat duhet te jene injorantet qe sundojne, te padenjet qe shfrytezojne varferine per te bere qejfet e tyre, te pangopurit qe gllaberojne cdo gje qe kane mundesi e qe ua kane lene ne ruajtje e mirebesim. Mbi te gjitha viktime duhet te jete frika e njerezve. Duhet vrare frika. Nuk vritet me padituri. Dhe une besoj fort se emigrantet tane, jane leva jone e Arkimedit per te bere ndryshimin e madh.

Problemi qe kam me kete “ekuacion” ne koken time, eshte se shqiptaret integrohen aq shpejt kudo qe shkojne, jane kaq te afte te shprehin talentet e tyre te mohuara ne vendin tone te bukur, emancipohen, kulturohen, edukohen, evoluojne aq shpejt, sa vendin e tyre tashme e shohin thjesht si zgavren e xhungles ku linden e u rriten, por qe nuk shohin asnje te ardhme aty. Kjo eshte e dhimbshme, por e verteta. Te pakten edhe per shume vite. Nuk shoh askund deshire, entuziazem, vullnet, fryme qe ta shnderrojne kete zgaver. Njerezit, ata qe e bejne vendin, kane zgjedhur fatkeqesisht te mbijetojne ne shumice, duke pare nepermjet smarteve se si jetojne shfrytezuesit e tyre, bijte, apo kandidatet per shfrytezues.

E nenta, ne vendin tone te bukur ka humbur krejt sensi i mases. Sensi i turpit. Sensi i cipes. Sensi i faqes. Cdo gje e pandershme behet aq hapur, flitet aq lehtesisht, merret aq me te qeshur, kalohet aq lehte, sfumohet aq pabesueshmerisht, saqe arrin nje moment kur do te duket vetja se je jashte kohe. Do te gjendesh para dy mundesive: te pershtatesh, ose te shpallesh i padeshirueshem. Nje gje duket krejt e sigurte: Askush qe ka arritur te perfitoje mbi sensin e mases, paturpesisht mbi sensin e mases, as ka per t’u gjykuar ndonjehere, as ka per te kthyer gje ne arken e qytetareve (shtetit), as do te jete ndonjehere faqeskuqur perballe mjerimit, te shkaktuar edhe nga makuteria. Nese s’me beson, kur te vish do te coj ne Bulqize. Aty eshte thelbi i gjithe ketij 30 vjecari ne Shqiperi, ku pushteti, biznesi, media, kane formuar unitetin e celnikte te perfitimit, mbi kurrizin e kujtdo qe guxon e del nga rreshti.

E dhjeta, nuk krahasoj dot vendin tone te bukur me Ameriken e pamate, e te padyte. Por njerezit patjeter. Ka pasur edhe Amerika kohe te veshtira. Por gjithashtu ka pasur njerez, kurdohere ka pasur njerez, qe kane dashur te ndryshojne gjerat. Dhe keta njerez i kane ndjekur te tjere njerez. E kur krimi dhe korrupsioni shenjonin cdo jete ne perditshmeri, masa ka levizur nga vendi. Ka pasur qeveritare qe kane luftuar dhe nuk kane pranuar nenshtrimin. Ka pasur gazetare qe nuk jane blere e as kane shitur.

Ka pasur police qe nuk qanin per rrogen, por hapnin beteja edhe pse e dinin se po hapnin varret e tyre. Jane te tille njerez, antisistem, antiestablishment, qe bejne ndryshimin, qe ndergjegjesojne, qe turperojne madje masen e madhe te pazeshme, duke u vrare friken e duke i kthyer nga qengja ne luane, qofte edhe per nje dite. Sepse ndonjehere mjafton edhe nje dite per te dridhur sistemet. Nuk po flas per heronj. Heroine eshte nje nene e vetme, qe ben dy pune dhe gjen kohe ne darke te luaje me femijet e saj. Jo. Po flas per njerez me guxim. Keta na mungojne. Apo me keqardhshem, i kemi fals.

E fundit na perket vetem ne, eshte plani yne, ashtu si cdo familje ka planin e saj, prandaj nuk po e them me ze te larte. Por gjithsesi, askush nuk do te na e heqe nga zemra vendin tone, ashtu si askush nuk mund te na detyroje te shohim, te rrime, a te frymojme pa bezajte teksa e shqyejne vendin tone. Aq sa mundesi kemi. Lingooo lingooo.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento

Komente

 • sapa: 26/01/2021 20:33

  Cdo prind qe ka zgjedhur emigracjonin i ka bere sherbim femijeve te tij brez pas brezi.Askush nuk e ka pasur te lehte te braktise vendin e vet ama te gjithe ata qe e kane braktisur e dine pse e kane bere kete gje dhe nuk jane e nuk do jene pishman!Sa me teper qe jetojne ne vendet perendimore aq me teper jane ne gjendje te bejne krahasimin ku ishin dhe ku jane!Sigurisht qe kundershtare te ikjes se njerezve dihet se kush jane.Ata qe grabisin popullin prej 30 vjetesh!

  Përgjigju
 • Luani: 26/01/2021 11:30

  Artikull i shkruar shume mire. Cdo pike qendron. Suksese!

  Përgjigju
 • emigranti: 26/01/2021 06:39

  Uroj qe vajzes suaj t’i shkoje mbare, por mos harroni se universiteti, apo kolegji kane nje kosto shume te larte, shpresoj qe ju ta kini kuleten plot per t’ia dale…. Deshiroj qe koka mos i dhembte vajzes suaj, por mos harroni se perveç kontributit mujor per shendetin, ne spitale shpenzimet jane akoma shume me te larta…..mjeksia eshte nje problem i madh si kosto per familjet… Ne se kini apartament, apo shtepi banimi gjerat ecin, perndryshe kostoja e qirase eshte shume e larte….. Dua t’ju kujtoj se rreth 40% e te ardhurave jane taksa….dhe ketu cdo gje eshte pjese e sistemit bankar…mos e mendoni se ecni me dollare ne xhep….Ato mund t’i keni vetem si pare xhepi… Se fundi, sepse ju lodha ne keshilla: I thoni vajzes te beje kujdes me taksat, t’I bindet ne cdo kohe urdherit te policit dhe te mos te guxoje te shkele qofte edhe nje ligj….

  Përgjigju
 • emigranti: 26/01/2021 06:22

  Ne disa pika flitet per perparesite e shkollimit ne SHBa...po a kini ndonje ide sa kushton shkollimi ketu?...ne se e kini kuleten plot e perplot athere po....Se dyti a kin i idene per sistemin mjeksor, qe eshte me i shtrenjti dhe krahas siguracionit personal shendetesor shpenzimet jane te larta ( lutem qe vajza juaj te jete si kokrra e molles), se treti a dini sa shkon kostua e qirase...sepse edhe ajo esahte e larte...Mos harroni se ket taksat shkojne rreth 40% e rroges...i kujtoni vajzes qe ndaj tri gjerave duhet kujdes: ligjit, taksave, policit....Uroj qe vajzes suaj t'i prije ne te gjitha drejtimet, po prape do te jete e munguar...Juve si gazetar nuk ua keshilloj te vini...perndryshe degjoni humoristin Zeneli, ai eshte vertet i sinqerte...

  Përgjigju
 • mond: 25/01/2021 22:35

  I nderuar autor! Ne nje cep te artikullit shkruan: ..aty duhet vetëm të zbatosh disa rregulla dhe je ok.... Nqs ato rregulla i zbatojme dhe ketu po aq ne rregull do jemi. Por ne nuk na pelqen rregulli, duam vetem ta shkelim ate. E keqja eshte e pa mundur te triumfoje. Dialektia nuk e lejon. Vjen nje dite dhe veprimi saj i con gjerat atje ku kane vendin, ose haka tek i zoti. Amerika mesa po kuptojme gjithnje e me shume nuk eshte ndonje hata. Ne kemi president Meten kurse ata e zgjodhen Trampin. Goces ti behet mbare, por me aq mund e djerse qe harxhon atje edhe ketu nuk do i dilte keq.

  Përgjigju
 • LORA: 25/01/2021 21:46

  Duket,nga me siper, se vendimarrja per largim eshte teresisht e E.Arizit dhe aspak e vajzes se tij. Sidoqofte,eshte ne te drejtat e njeriut emigrimi dhe e drejta per te gjetur hapesira me te medha se ato qe ka sot Shqiperia jone. "Beteja" e Arizit qenka vetem qurravitja,per mendimin tim,,,,,edhe pse eshte shume vite punetor i medias. Respekt per djemte e vajzat,burrat e grate qe nderojne veten dhe Shqiperine tone me talentin e tyre,,kudo qe jetojne e punojne neper Bote.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Deputeti socialist Baraj humb nënën nga COVID, përshkruan momentet e saj të fundit: Kur e dëgjoja natën tek rënkonte... përpiquni të izoloni të moshuarit