Varianti i ri i COVID, Izraeli ndalon udhëtarët që të hyjnë në vend

Izraeli do të ndalojë të huajt që të hyjnë në vend për 14 ditë dhe do të gjurmojë rastet për të ndaluar përhapjen e variantit të ri Covid, raportojnë mediat lokale.

Ndalimi pritet të hyjë në fuqi në mesnatën e së dielës, pas miratimit të plotë të kabinetit.

Izraeli deri më tani ka konfirmuar një rast të variantit të ri të virusit COVID, Omicron të zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut. Shumë vende kanë ndaluar që atëherë udhëtimet në Afrikën e Jugut dhe fqinjët e saj.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se varianti i ri është "shqetësues", me provat e hershme që sugjerojnë një rrezik më të lartë të ri-infektimit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Sarandë, përshtatën magazinën për kultivim të kanabisit, arrestohen 2 persona, 2 të tjerë në kërkim