Varianti i ri i COVID në Mbretërinë e Bashkuar, Johnson: Mund të jetë më vdekjeprurës se i pari

Varianti i ri i COVID në Mbretërinë e Bashkuar, Johnson: Mund të jetë më vdekjeprurës se i pari

Boris Johnson

Kryeministri Boris Johnson, ka deklaruar për herë të parë se varianti i ri i COVID në Mbretërinë e Bashkuar është më vdekjeprurës se i pari.

Të dhënat janë vlerësuar nga shkencëtarët e grupi këshillues të rreziqeve të variantit të ri të COVID, të cilët kanë njoftuar qeverinë.

Sidoqoftë, të gjitha provat mbeten në një fazë paraprake. Studimet kanë treguar tashmë se lloji i ri i COVID mund të përhapet më lehtë sesa versioni tjetër i virusit.

"Përveç përhapjes më shpejt, tani duket se ka disa prova që varianti i ri i COVID u identifikua për herë të parë në Londër dhe mund të shoqërohet me një shkallë më të lartë të vdekshmërisë", tha Johnson.

Varianti i ri i COVID duket se është rreth 30% më vdekjeprurës. Provat vijnë nga matematikanët që analizojnë trendet në numrin e njerëzve që vdesin me variantet e reja dhe ato të vjetra. Mutacioni i COVID u zbulua për herë të parë në shtator. Që atëherë është përhapur në më shumë se 50 vende të tjera.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq