Varri masiv në Izjum të Ukrainës, shefi ushtarak: Viktimat ishin lidhur, u kishin thyer kockat dhe ishin djegur

Varri masiv në Izjum të Ukrainës, shefi ushtarak: Viktimat ishin lidhur, u kishin thyer kockat dhe ishin djegur

Ka përfunduar zhvarrosja e trupave në një prej varreve masive të zbuluara në Izjumit, zonë të cilën e ka rimarrë në kontroll Ukraina. Shefi ushtarak i rajonit ukrainas të Harkivit, Oleh Synyehubov, tha se u zhvarrosën 436 trupa.

“Disa trupa kishin litar përreth qafës, duar të lidhura, gjymtyrë të thyera dhe kishin edhe shenja të djegies. Disa burrave u ishin prerë organet gjenitale. Të gjitha këto janë tregues të torturës që pushtuesi ka kryer ndaj banorëve të Izjumit. Shumica e trupave ishin të civilëve, 21 të personelit ushtarak”, shkroi Synyehubov në rrjetin social Telegram.

Ai po ashtu tha se të paktën tre varreza të tjera masive janë zbuluar në Izjum, dhe të tjera në rajonin e Hersonit, duke shtuar se operacionet për këtë çështje ende po vazhdojnë.


Lajmi kryesor:

Zona ukrainase të pushtuara nga Rusia, Moska organizon sot referendume! Thirrja e Zelensky-it për rusët: Protestoni kundër mobilizimit për luftë


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

200 mësues në Belsh nuk marrin pagesën e transportit prej 3 muajsh: Vijmë nga Elbasani, Drejtoria Arsimore të japë zgjidhje

200 mësues në Belsh nuk marrin pagesën e transportit prej 3 muajsh: Vijmë nga Elbasani, Drejtoria Arsimore të japë zgjidhje