Vatikani në mision paqeje në Ukrainë, Moska: Asgjë konkrete nuk është bërë

Vatikani në mision paqeje në Ukrainë, Moska: Asgjë konkrete nuk është bërë

1682537421_appa.JPG

Vatikani është përfshirë në një mision paqeje në përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës, mirëpo Moska ndonëse e vlerëson pozitivisht nismën e paqes të Vatikanit, ka vënë në dukje se deri më tani Selia e Shenjtë nuk ka marrë asnjë iniciativë për udhëtimin e një të dërguari në Rusi.

Ministria e Jashtme ruse u shpreh se dëshira e Vatikanit për të arritur paqen është reale dhe e dukshme por duhet të ndërmarrë hapa më praktikë për të organizuar udhëtimin në Moskë.

"Ne vërejmë dëshirën e sinqertë të Selisë së Shenjtë për të promovuar procesin e paqes. Në të njëjtën kohë, asnjë hap praktik nuk u ndërmor nga ana e Vatikanit për të organizuar udhëtimin në Moskë”, u shpreh ministria e jashtme ruse.

Në këtë pikë, ministria kujton se përpjekjet e vazhdueshme dhe të qëndrueshme mundtë cojnë në zgjidhjen e konfliktit.

"Çdo përpjekje në këtë drejtim do të ketë kuptim vetëm nëse merret parasysh qëndrimi i njohur parimor i Rusisë për negociatat e mundshme të paqes. Kujtojmë në këtë drejtim se, ndryshe nga Rusia, e cila që në fillim është gati për një dialog të ndershëm dhe të hapur për zgjidhjen në Ukrainë, regjimi i Kievit ende refuzon kategorikisht vetë mundësinë e negociatave me Moskën dhe mbështetet në luftë”.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina godet me raketa Rusinë jugore! Kiev: Goditet një spital në Dnipro, ka viktima


M.T/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Komisioni hetimor i TIMS, PS e opozita me dy raporte të ndryshme

Komisioni hetimor i TIMS, PS e opozita me dy raporte të ndryshme