Lufta/ Ukraina godet me raketa Rusinë jugore! Kiev: Goditet një spital në Dnipro, ka viktima

Lufta/ Ukraina godet me raketa Rusinë jugore! Kiev: Goditet një spital në Dnipro, ka viktima

Foto nga lufta në Ukrainë

Moska pretendon se është sulmuar nga Ukraina gjatë natës. Guvernatori i rajonit jugor të Rusisë, Vasily Golubev thotë se është rrëzuar një raketë ukrainase në rajonin e Rostovit prej sistemit rus të mbrojtjes ajrore. Rajoni i Rostovit kufizohet me Republikat e vetëshpallura të Rusisë, Donetsk dhe Lugansk në Donbass.

Të paktën katër shpërthime u dëgjuan gjatë natës në rajonin juglindor të Ukrainës dhe veçanërisht në Dnipro, sipas mediave lokale që citojnë zyrtarë ukrainas. Alarmi kundërajror është aktivizuar në këtë rajon dhe në 10 të tjera, përfshirë atë të Kievit. Andriy Yermak, kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, komunikoi në Telegram se një raketë goditi një spital në Dnipro. "Terroristët rusë kanë goditur në Dnipro, ka viktima", shkroi ai por pa dhënë detaje të tjera.

Nga ana tjetër, SHBA, Danimarka dhe Holanda do nisin të trajtimin e avionëve luftarakë F-16 të premtuara për forcat ukrainase në javët e ardhshme. Por as këta avionë dhe as armë të tjera nuk janë 'armë mrekullie', tha shefi i Shtabit të Përbashkët, Mark Milley, duke folur në një takim të grupit ndërkombëtar që koordinon ndihmën ushtarake për Ukrainën. 

Shtetet e Bashkuara planifikojnë të shpallin deri në 300 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, e cila përbëhet kryesisht nga municione.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:45
Putin i habitur nga protestat në Gjeorgji kundër Rusisë: Ata janë çmendur! Mendova se do na falenderonin

Vladimir Putin tha se ishte "plotësisht i befasuar" nga demonstratat në Gjeorgji kundër Kremlinit kur Rusia rivendosi lidhjet ajrore me vendin properëndimor. Dhjetra gjeorgjianë demonstruan para aeroportit të kryeqytetit Tbilisi javën e kaluar kur një aeroplan rus u ul në ish-republikën sovjetike për herë të parë që nga viti 2019. Gjithçka në sfondin e ofensivës së nisur në Ukrainë nga Rusia, të cilën Perëndimi po përpiqet ta bëjë izoluar në shenjë hakmarrjeje. 

“Sinqerisht, u befasova totalisht nga ky reagim”, tha presidenti rus gjatë një takimi me biznesmenë. "Mendova se të gjithë do të thoshin: 'Epo, faleminderit, kjo është një gjë e mirë. Por jo, ka pasur një zhurmë krejtësisht të pakuptueshme për këtë çështje," vazhdoi Vladimir Putin në kamera. "Kur e shikoj nga këtu, mendoj: "Ata janë çmendur, nuk është e qartë se çfarë po ndodh atje," vazhdoi ai.

Rusia zhvilloi një luftë të shkurtër, por të përgjakshme me Gjeorgjinë në vitin 2008 dhe ndjenjat anti-ruse janë përhapur thellë në vend. Në përgjigje të protestave kundër Moskës në Tbilisi, Rusia ndaloi fluturimet për në Gjeorgji në vitin 2019. Por Putini e hoqi papritur ndalimin javën e kaluar, duke ndezur një regjim 90-ditor pa viza për qytetarët gjeorgjianë që udhëtojnë në Rusi.

Ora 10:43
Japonia njofton sanksione të reja kundër Rusisë

1684481198_rusi.jpg

Lufta në Ukrainë u shoqërua me sanksione të shumta ndaj Rusisë, me qëllim dobësimin ekonomisë së saj.

Shumë shtete u pozicionuan krah Ukrainës duke treguar mbështetjen ndaj saj përmes qëndrimeve dhe sanksioneve kundër Rusisë.

Kryesisht sanksionet u drejtohen importeve dhe eksporteve të mallrave dhe produkteve të ndryshme, për të shkaktuar një krizë ekonomike të mundshme në Rusi.

Së fundmi edhe Japonia ka vendosur kufizime të reja eksporti për 80 kompani ruse. Kështu ka deklaruar qeveria e vendit.

Ndër kompanitë e prekura nga sanksionet janë operatori telefonik rus MegaFon, Shërbimi Federal i Bashkëpunimit Ushtarak-Teknik, Fondacioni Rus për Projekte të Avancuara Kërkimore në Industrinë e Mbrojtjes, byroja e projektimit NPO Lavochkin, prodhuesi i kamionëve Kamaz, Fondacioni Skolkovo dhe Instituti i Shkencës dhe Teknologjisë Skolkovo.

Qeveria japoneze tha gjithashtu se së shpejti do të ndalojë eksportin e një numri artikujsh që "ndihmojnë në forcimin e bazës industriale të Rusisë", por lista do të përpilohet më vonë.

 

 

Ora 10:42
Vatikani në mision paqeje në Ukrainë, Moska: Asgjë konkrete nuk është bërë

1682537421_appa.JPG

Vatikani është përfshirë në një mision paqeje në përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës, mirëpo Moska ndonëse e vlerëson pozitivisht nismën e paqes të Vatikanit, ka vënë në dukje se deri më tani Selia e Shenjtë nuk ka marrë asnjë iniciativë për udhëtimin e një të dërguari në Rusi.

Ministria e Jashtme ruse u shpreh se dëshira e Vatikanit për të arritur paqen është reale dhe e dukshme por duhet të ndërmarrë hapa më praktikë për të organizuar udhëtimin në Moskë.

"Ne vërejmë dëshirën e sinqertë të Selisë së Shenjtë për të promovuar procesin e paqes. Në të njëjtën kohë, asnjë hap praktik nuk u ndërmor nga ana e Vatikanit për të organizuar udhëtimin në Moskë”, u shpreh ministria e jashtme ruse.

Në këtë pikë, ministria kujton se përpjekjet e vazhdueshme dhe të qëndrueshme mundtë cojnë në zgjidhjen e konfliktit.

"Çdo përpjekje në këtë drejtim do të ketë kuptim vetëm nëse merret parasysh qëndrimi i njohur parimor i Rusisë për negociatat e mundshme të paqes. Kujtojmë në këtë drejtim se, ndryshe nga Rusia, e cila që në fillim është gati për një dialog të ndershëm dhe të hapur për zgjidhjen në Ukrainë, regjimi i Kievit ende refuzon kategorikisht vetë mundësinë e negociatave me Moskën dhe mbështetet në luftë”.

Ora 07:48
SHBA planifikon paketë të re ndihmë ushtarake prej 300 milionë dollarësh për Ukrainën

1685027282_Screenshot20230525181502.jpg

Shtetet e Bashkuara planifikojnë të japin deri në 300 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, e cila përbëhet kryesisht nga municione. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat ndërkombëtare duke cituar burime zyrtare amerikane.

Paketa mund të shpallet që sot, ose më shumë gjasa pas fundjavës së festës së Ditës së Përkujtimit të SHBA-së. Ajo pritet të përmbajë sisteme shtesë të lëshimit të raketave të drejtuara të shumta (GMLS) për lëshuesit Himars dhe municione për mbrojtjen e Ukrainës kundër Rusisë.

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

‘Uragani’ kuqezi dhuron spektakël në Gjermani, tifozët e Kombëtares marshojnë drejt stadiumit

‘Uragani’ kuqezi dhuron spektakël në Gjermani, tifozët e Kombëtares marshojnë drejt stadiumit