Vdekja e 'Dajës' nga Kosova, reagon avokati: Kallëzim penal për Drejtorinë e Burgjeve dhe 302-in, nuk lejuan kurimin në kohë të Hajdinit (VIDEO)

Për vdekjen Ragip Hajdinit, një prej grabitësve të parave Rinas, ka reaguar avokati i tij, Baftjar Rusi.

Sipas avokatit, në lidhje me ngjarjen do të bëhet kallëzim penal për Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve dhe burgut 302, pasi nuk kanë lejuar që Hajdini të marrë ndihmën mjekësor në kohë  e duhur dhe se është dërguar me dy muaj vonesë për trajtim, ku sëmundja ka agravuar.

"Institucioni i burgut nuk është kujdesur fare për shqetësimet e tij shëndetësore. Nuk janë lejuar familjarët për ta parë dhe është bërë protestë te 302 që ai të transferohej në Spitalin e Traumës për kurim. Një masë e madhe tumorale i është hequr nga trupi, por që nuk arriti të mbijetojë. Presim ekspertizën për të zbuluar shkakun e vdekjes dhe për të bërë kallëzimin penal për Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve dhe burgut 302. Hajdini është trajtuar me vonesë, dy muaj, pasi sëmundja agravoj", tha Rusi.

Në lidhje me grabitjen e 9 prillit, Rusi thotë se Ragip Hajdini nuk e ka pranuar asnjëherë të ketë pasur lidhje.


Lajmi kryesor:

Grabitja e parave në Rinas, ndërron jetë Ragip Hajdini, i njohur si 'Daja' nga Kosova (VIDEO)


I.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Shpronësohen pronarët e Sarajeve të Toptanëve, Veliaj: U sqarua njëherë e mirë kush e ruan e kush e djeg për politikë trashëgiminë e Tiranës