Vdekja e presidentit iranian, Erdogan: Do jemi në anën tuaj! Xi Jinping: Humbje e madhe për popullin

Vdekja e presidentit iranian, Erdogan: Do jemi në anën tuaj! Xi Jinping: Humbje e madhe për popullin

Foto: Putin, Raisi dhe Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka shprehur ngushëllimet për vdekjen e homologut të tij iranian, Ebrahim Raisi.

 “Unë i shpreh ngushëllimet e mia më të thella popullit mik dhe vëllazëror të Iranit dhe qeverisë së tij, veçanërisht liderit të Republikës Islamike të Iranit, Ali Khamenei, familjarëve  të presidentit të nderuar dhe familjarëve të personave të tjerë të vdekur.

Si Turqi, ne do të qëndrojmë pranë fqinjit tonë Iranit, në këto kohë të vështira dhe të trishtuara, siç kemi bërë shumë herë," shkruan në mesazhin e tij në X Erdogan.

 Ndërkohë që edhe presidenti kinez Xi Jinping shprehu ngushëllime për vdekjen e Raisi-t, duke e quajtur atë "një humbje të madhe për popullin iranian".


Lajmi kryesor:

Presidenti iranian Ebrahim Raisi humb jetën pas rrëzimit të helikopterit, nesër ceremonia mortore! 5 ditë zie në Iran


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit