'Dosja K'/ Vdekja ne hetuesi e inxhinierit Ramadan Zdrava, pse ia fshehën varrin për 20 vjet

Ramadan Zdrava ishte një prej studentëve shqiptarë të diplomuar në Itali, të cilët patën një fat të ngjashëm  të jetës së tyre, pasi në Shqipëri u vendos regjimi komunist.

I ati i tij, Sulejman Zdrava, një ushtarak karrierë që kishte luftuar gjithë jetën për të mbrojtur kufijtë e vendit të tij, e me një karrierë të gjatë në xhandarmërinë shqiptare, ishte arratisur në fund të luftës dhe kështu Ramadani me familjen e tij ishte vënë në rreth të kuq që në ditët e para të regjimit. 

Ramadanin e kishin internuar fillimisht në kampin e Krujës, së bashku me nënën bashkëshorten dhe tre fëmijët.

Dhe vetëm pak kohë më pas e kishin arrestuar me akuza të paqena e një proces të montuar gjyqësor dhe e kishin burgosur, duke e bërë të përjetonte ferrin e kampeve burgje nëpër kënetat e Shqipërisë.

K.M/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Zëvendës-Shefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti

Zëvendës-Shefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti