Veliaj nga Rrogozhina i bën thirrje Metës: Bindju ligjit, dekreto sa më parë zgjedhjet e pjesshme vendore! PS shqetësohet për njerëzit, PD ka hall kush do jetë kryetar

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që legjitimoi zgjedhjet lokale të 30 qershorit, Kryebashkiaku Erion Veliaj i bën thirrje Presidentit Meta që të dekretojë sa më parë datën e zgjedhjeve të pjesshme. Nga Rrogozhina ku zhvilloi një takim me strukturat e PS për analizën e zgjedhjeve të fundit, kryebashkiaku Veliaj theksoi se PS është gati që të futet në zgjedhjet e pjesshme dhe do të arrijë një rezultat spektakolar. 

Veliaj njëkohësisht, drejtuesi politik i këtij qarku, gjatë takimit me strukturat e PS-së vuri theksin te ndryshimi mes PD-PS. Veliaj tha se Partia Socialiste është një familje dhe si e tillë shqetësohet për problemet e çdo njeriu, ndryshe nga Partia Demokratike, e cila sipas tij shqetësim të vetëm ka se kush do fitojë, Luli apo Berisha.

“Ajo tjetra e ka harruar Rrogozhinën, nuk e di më as nga i bie Rrogozhina. Janë shumë të shqetëuar se kush do jetë kryetari i partisë jo për hallet e njerëzve. Nuk kanë ata këto shqetësime. Ata po mbaroi fushata nuk duken më. Janë të shqetësuar nëse do fitojë Luli apo Saliu. Por siç thotë gjyshja ime: ‘Kokat hëngshin’. Njerëzit i trajtojnë mish për top. Ata hall kanë se kush do jetë kryetar partie, nipi apo gjyshi. Nuk kanë ata pikë interesi se po të kishin interes do ishin këtu, do ktheheshin nga zonat ku morën votat dhe do thoshin: ‘Çfarë të bëjmë për ju?”, u shpreh Veliaj.

Më tej Veliaj tha se deputetët e Partisë Socialiste mbajnë premtimet, siç u bë për zerimin e taksës për pagën deri në 400 mijë lekë.

“Lajmi që qeveria ka futur në buxhet do të zerohen taksat për rrogën deri në 400 mijë lekë. Është diçka që thoshte Etjeni në fushatë këtu. Dhe fakti që menjëherë sa fillon parlamenti mbahet premtimi është një gjë e jashtëzakonshme. Ndërkohë partia tjetër nuk duket më, as Titi dhe as Grida”, theksoi kryebashkiaku.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:12
Veliaj thirrje Metës: Bindju ligjit, dekreto sa më parë zgjedhjet e pjesshme vendore! Kushtetuesja dhe Venecia na dhanë të drejtë

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që legjitimoi zgjedhjet lokale të 30 qershorit, Kryebashkiaku Erion Veliaj i bën thirrje Presidentit Meta që të dekretojë sa më parë datën e zgjedhjeve të pjesshme. 

Nga Rrogozhina ku zhvilloi një takim me strukturat e PS për analizën e zgjedhjeve të fundit, kryebashkiaku Veliaj theksoi se PS është gati që të futet në zgjedhjet e pjesshme dhe do të arrijë një rezultat spektakolar. 

“Ne mezi presim dekretin e Presidentit për zgjedhjet lokale në Rrogozhinë. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe vendimi i Venecias ishte ai që prisnim. Si mund të thotë Presidenti nuk ka zgjedhje. Si mund të rrijë një njeri  më shumë se katër vite pa u votuar tek populli?! Si mundet të vazhdojë dikush një kontratë nëse nuk e rinovon. Ti nuk rri dot në një kontratë qiraje një ditë më shumë pa e rinovuar se me të drejtë tjetri të thotë dil se mbaroi kontrata. Në jetën tonë ne nuk i shkelim kontratat. A kur je vip i madh dhe je president ti mund ta bësh këtë? Gjykata Kushtetuese bashkë me Komisionin e Venecias na dhanë të drejtë që zgjedhjet e 2019-s ishin legjitime. Do të thotë që dhe anomalitë që lindën nga ato zgjedhje duhen adresuar”, u shpreh Veliaj.

Veliaj u shpreh se PS ka qëndruar pranë qytetarëve dhe shprehu bindjen se dhe zgjedhjet e pjesshme vendore që pritet të zhvillohen për Bashkinë e Rrogozhinës, do të arrihet një rezultat fitues.

“Ne jemi gati sot që atë rezultat spektakolar në këto zgjedhje ta çojmë akoma më lart. Dhe ata që nuk na kanë votuar në Rrogozhinë, teksa na shohin ne sot, thonë: Ku e kam Titin, ku e kam Gridën se Etjeni qënka aty, Erjoni qenka aty, Edisoni qënka aty, Klodi qënka aty. Kështu që dhe ata do na votojnë. Ndaj dhe unë them se nëse do të vazhdojmë t’ju shërbejmë njerëzve, njerëzit do na japin mundësinë  me votë që të vazhdojmë t’ju shërbejmë. Unë besoj se ky është pakti më i mirë që kemi me Rrogozhinën. Mezi pres që Presidenti më në fund t’i bindet ligjit, të dekretojë zgjedhjet në Rrogozhinë dhe unë ju garantoj se ne jo vetëm do të fitojmë në Rrogozhinë dhe Vorë, por ne do të fitojmë dhe rekordin e zgjedhjeve të prillit që ishte rezultati ynë më i madh historik në këto 30  vjet”, deklaroi Veliaj.

/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Për herë të pestë në dy vite, Bullgaria mban sot zgjedhjet parlamentare! Pritet pjesëmarrje shumë e ulët

Për herë të pestë në dy vite, Bullgaria mban sot zgjedhjet parlamentare! Pritet pjesëmarrje shumë e ulët