Vendimi i marrë në grup parlamentar, PD zyrtarizon kërkesat për 3 komisionet hetimore, dorëzohen në Kuvend

Ashtu siç e kishte paralajmëruar në mbledhjen e Grupit Parlamentar, Partia Demokratike tashmë ka depozituar në Kuvend 3 kërkesat për ngritjen 3 komisioneve hetimore.  Dje deputeti Enkelejd Alibeaj dorëzoi kërkesën për zgjedhjet e 25 prillit, ndërkohë sot Jorida Tabaku ka dorëzuar 'Inceneratorët' dhe Grida Duma kërkesën për çështjen 'Beccheti'.

Duma tha se qëllimi i këtij komisioni është që paratë e fituara nga një gjykatë arbitrazhi në favor të biznesmenit italian, të mos paguhen nga taksat e qytetarëve, por nga ata që në të vërtetë shkaktuan dëmin, e që sipas saj është qeveria.

Ditën e djeshme Alibeaj, ku tha se në komisionin hetimor për zgjedhjet e 25 prillit do të hetohen të gjitha abuzimet që qeveria bëri me fondet publike për të blerë votën e  shqiptarëve. Sipas Aliebaj ky hetim nuk do të vijë vetëm si aksion politik, por si nevojë ulëritëse që kërkon demokracia dhe shqiptarët.

Tre problematikat që Partia Demokratike i ka ngritur prej kohësh dhe që i ka pasur një kartë të rëndësishme të aksionit opozitar, tashmë do i shtrijnë edhe në rrugë institucionale, në Kuvend! Demokratët kanë vendosur në datë 27 shtator në mbledhjen e grupit parlamentar që të kërkojnë ngritjen e 3 Komisioneve Hetimore,  për zgjedhjet e 25 prillit që i quajnë “masakër zgjedhore”, për çështjen Becchetti ku Shqipëria ka humbur përballjen me sipërmarrësin italian në një Gjykatë Arbitrazhi dhe duhet të paguajë 110 mln euro si edhe për Inceneratorët që e kanë cilësuar një aferë mafioze, ku Lulzim Basha tha se kjo është vetëm nisja e ofensivës në Kuvend.

 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tosi: 01/10/2021 11:16

  Lufte opozite. Komisione per ceshtje qe kane nevoje te hetohen nga prokuroria. Psh cfare do ti hetojne Beketit kur e ka bere arbitrazhi???? Apo per zgjedhjet, cfare do hetojne kur kane pranuar rezultatet???? Nje ceshtje e vetme qe eshte sistemi ilegal i patronazhisteve dhr qr hedh ne ere cdo qeveri, eshte ne prokurori. Per ineciatoret faktet jane sheshit, ca do hetojne.

  Përgjigju
 • Era: 01/10/2021 10:56

  A nuk ju duket i ekzagjeruar tualeti qe ben zonja Duma? Sikur eshte votuar per t'u dukur e bukur, se ne fakt, asgje tjeter nuk demonstron dhe kete e di mire edhe ajo qe pispilloset kaq shume.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Ndeshja Shqipëri-Islandë, publikohen formacionet zyrtare! Reja bën 5 ndryshime, Broja dhe Hysaj ulen në stol

Ndeshja Shqipëri-Islandë, publikohen formacionet zyrtare! Reja bën 5 ndryshime, Broja dhe Hysaj ulen në stol