POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Venezuelë, ushtria e Maduros nis stërvitjen për ti bërë ballë një grushti të mundshëm shteti

Maduro gjatë fjalimit para ushtrisë së Venezuelës

Maduro ka dhënë sinjalizimet për startimin e "ushtrimet ushtarake më të rëndësishme të Venezuelës në histori"

Nicolas Maduro, e ka përshkruar tranjimin ushtarak si 'më të rëndësishmin në historinë e Venezuelës. Ai është duke u përgatitur për të penguar çdo grusht shteti kundër tij pasi SHBA-të dhe aleatët e saj mbështetën vetë presidentin e përkohshëm Guaido.

Stërvitjet pritet të zgjasin deri më 15 shkurt dhe do të bëhen ushtrimet më të mëdha ushtarake që Venezuela ka mbajtur në historinë e saj 200-vjeçare, tha Presidenti aktual Maduro.

"Ne duhet të përgatisim për të mbrojtur sovranitetin integritetin territorial dhe pavarësinë  u shpreh ai gjatë një fjalimi të mbajtur para ushtrisë së tij.

Mesa duket Maduro është friksuar nga thirrjet e Ëashingtonit për një ndryshim të regjimit dhe mbështetjen e saj ndaj kryetarit  të opozitës Juan Guaidos.

Guaido, opozitari i cili u vetshpall president i përkohshëm i Venezuelës në janar mori “bekimin” e menjëhershëm të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tij në Evropë dhe në të gjithë Amerikën Latine.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento