'Veri-Jug'/ Spërkatja e vreshtave në Baldushk

Vreshtarët e Baldushkut janë drejt përfundimit të spërkatjes së hardhive të rrushit në mbi 60 hektarë të mbjella në 12 fshatra. Në krye të punëve - agronomët dhe specialistët e bujqësisë.

Kamera e emisioneve Veri Jug është ngjitur në vreshtat e fshatit Mumajes I sipërm dhe ka ndjekur operacionin e spërkatjes me gurë kali dhe gëlqere, si mënyra më e mirë për shpëtimin e hardhive nga sëmundja e vrugut.

Ndiqni reportazhin “Spërkatja e vreshtave në Baldushk” nën moderimin e gazetarit Agim Pipa. Të djelën, premierë, ora 13.30
 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:53
'Veri-Jug', spërkatja me gur kali, më e mira

 

Fjala e agronomëve në Baldushk: “Është koha tani për të marë masa për shmangien e vrugut në vreshtat me rrush, nëpërmjet spërkatjes me gur kali dhe gëlqere, një metodë kjo tradicionale dhe më e mira.”

Viti 2024 - me pritshmëri të lartë në prodhimin e rrushit.

G.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Arrestohet i riu, kanoste 60 vjecarin për ti dhënë pasurinë

Tiranë/ Arrestohet i riu, kanoste 60 vjecarin për ti dhënë pasurinë