Veriu i SHBA ngrin nga i ftohti polar, temperaturat zbresin - 50 gradë Celsius

Një pjesë e madhe e veriut të SHBA-së është përfshirë sot nga një valë të ftohti historik me reshje dëbore dhe temperatura polare prej -50 gradë Celsius që kanë shkaktuar trazira në trafikun ajror dhe në administratë.

“Alarmi për të ftohtin e madh është dhënë që prej të hënës në shumë shtete të Miduestit, nga Dakota e Veriut deri në Ohajo, që pritet të përballet me temperaturat më të ulëta që prej 20 viteve”, sipas kanalit meteorologjik “Weather Channel”.

Ngrica që vjen nga veriperëndimi pritet të arrijë bregun lindor të vendit në fund të javës. Edhe presidenti Donald Trump ka lajmëruar popullsinë nga profili i tij në “Twitter” që dje në mbrëmje.

“Në rajonin e bukur të Miduestit, temperatura ndjehet si -60 gradë (-51 gradë Celsius), më të ftohtat të regjistruara ndonjëherë”, shkruan ai.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

10 persona të përfshirë në grabitjen e biznesmenit në Nikël, eksperti për Report: E dinin që s'ka patrulla policie në lëvizje! Kanë studiuar vendin për muaj të tërë