Verstappen kërkon fitoren në Monte Carlo: I di sekretet për të triumfuar në atë pistë

Verstappen kërkon fitoren në Monte Carlo: I di sekretet për të triumfuar në atë pistë

Max Verstappen në dyluftim

Max Verstappen është gati për të marrë fitoren e radhës në Formula 1 dhe për të mbajtur kryesimin e renditjes për pilotë. Sportisti i Red Bull do kërkojë një tjetër sukses, këtë herë në pistën qytetase të Monte Carlos.

Shtyrja e garës në Imola të Italisë për shkak të përmbytjeve, ka bërë që Formula 1 të mos zhvillojë aktivitetin fundjavën e shkuar. Tanimë në pistën qytetase të Monte Carlos, gjithçka mund të vendoset edhe nga provat, pasi në një pistë të tillë është e vështirë të parakalosh.

“E dimë që në Monte Carlo është shumë e rëndësishme të arrish një kohë të mirë në provat zyrtare. Ne do të përpiqemi të jemi më të mirët ditën e shtunë dhe më pas të menaxhojmë rezultatin të dielën. Një pistë e ngushtë, ku parakalimet janë të vështira, ndaj gjithçka do të venedoset të shtunën”, tha Max Verstappen, piloti i Red Bull.

Verstappen foli edhe për strategjinë që skuderia e tij do duhet të përdorë në një pistë me specifika të veçanta.

"Nuk ka për të qenë e lehtë të realizosh një xhiro të mirë, pasi këtu në dy sezonet e fundit ka fluturuar Ferrari me Charles Leclerc. Gjithashtu, strategjia do të ndikojë në këtë garë, pasi mund të bëjmë një garë ndryshe nga rivalët. Kjo është një garë e shtëpisë për mua, pasi jetoj këtu, ndaj do të kem mjaft tifozë që nuk dua t’i zhgënjen”, u shpreh Verstappen.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Dhanë 330 mijë lekë për të fituar 800 mijë, zbulohet fondi limit i tenderit që çoi në pranga sekretaren e përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë

Dhanë 330 mijë lekë për të fituar 800 mijë, zbulohet fondi limit i tenderit që çoi në pranga sekretaren e përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë