Vetëflijimi i gazetarit në Tunizi, qytetarët prej 2 ditësh në demonstrata masive

Vetëflijimi i gazetarit në Tunizi, qytetarët prej 2 ditësh në demonstrata masive

Gazetari tunizian i vetëflijuar Abderrazek Zorgui dhe demonstrata e qytetarëve

TUNIZI- Një gazetar tunizian Abderrazek Zorgui u vetëdogj të hënën duke postuar edhe një video para se ai të kryente aktin e vetëflijimit. Sipas mediave tuniziane në video gazetari deklaronte se do t’í jepte fund jetës për shkak të kushteve të vështira sociale dhe problemeve me të cilat ishte përballur familja e tij. Por video është bllokuar dhe nuk është më publike në rrjete sociale. Zorgui ishte korrespondent për televizionin privat tunizian, Tevla Tv.

Menjëherë pas vdekjes së gazetarit ka qenë Unioni i gazetarëve tunizianë.

“Zorgui i dha fund jetës për shkak të kushteve të ashpra sociale dhe mungesës së shpresës”- ka deklaruar Unioni.

Unioni gjithashtu deklaroi se dënon vendet që kanë kontribuar për ta bërë fushën e gazetarisë një shtrat të nxehtë për korrupsion.

Pas vdekjes së gazetarit menjëherë Unioni ka paralajmëruar protestë dhe qytetarët tunizianë prej dy ditësh vijojnë protestën e cila është kthyer në demonstratë. Qytetarët dhe policët janë përplasur në rrugët e Kasserine, qyetit perëndimor të Tunizisë. Autoritetet tuniziane kanë deklaruar se kanë hapur hetimet mbi shkaqet që çuan gazetarin në vetëflijim, ndërkohë policia ka arrestuar deri tani 22 demonstrues. 

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Gjermania në krizë! I bën thirrje popullatës të përgatitet për sasi të pamjaftueshme të gazit