Vettingu në politikë, Alibeaj-Krajës: Amendamentet e PD-së kanë parashikuar rritje të buxhetit dhe shtim të numrit të prokurorëve

Në përgjigje të argumenteve të kreut të SPAK se mbingarkohen nëse marrin përsipër që të bëjnë vettingun në politikë, deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj u shpreh se amendamente të PD-së kanë marrë parasysh edhe mbingarkesën dhe për këtë tha duhet të shtohen prokurorët si dhe buxheti për këtë institucion.

Alibeaj: Sot që flasim kryeni veprimtarinë administrative antimafia, OFL, komisionin e posaçëm të vlerësimit të kandidatëve, jo vetëm kaq, por edhe vettingun parmament të gjithë anëtarëve të BKH-së, prokurorëve, kontroll periodik mbi ligjshmërinë e pasurive të tyre... Ju kryeni veprimtari amdinistrative rëndom e të diversifikuar, në volum po e po, pres të më thoni numrin. Mungesa e stafit ndoshta dhe mungesa buxhetore, ju mbingakron!

Kraja: Pjesa e ligjit Anti-mafia nuk është administrative pasi lidhet me një aktivitet kriminal. Futet tek detyrat e caktuara me ligj. Na kanë mbingarkuar në mënyrë të jashtëzakonshme. Është një procedurë e jashtëzakonshme. Monitorimi i vazhdueshëm, ka disa problematika. Por po mbingarkohemi me punë të tjera duke mos u fokusuar tek puna jonë...

Alibeaj: Po besoj se shqetësimi juaj për mbingarkesë vjen për ta bërë punën tuaj me cilësi...

Kraja: Mund të shkojë diku tek 200 punonjës në total shto edhe familjarë dhe të afërt, që ju nënshtohen verifikimit.

Alibeaj: Sipas një përllogaritje numri i subjekteve të vettingut në politikë është i njëjtë me vettingun që ju bëni. Të mirëkuptoj për faktin se jeni të mbingarkuar. Këta 200 deputetë e ministra, cilësisht nuk ndryshon asgjë. Është vetëm çështje njerëzish, e cila është e arsyeshme, por një iniciativë e tillë ka edhe paketën me staf e buxhet. Për ta çuar para këtë proces duhen njerëz. Lidhjet e politikës me krimin po tentojnë që të shtohen. Nga të dhënat statistikore janë bërë një mori kallëzimesh, por nuk ka përfunduar asnjë rast.


Lajmi kryesor:

Ndryshimet kushtetuese, SPAK: Mos na përfshini në vettingun në politikë! Propozimi i PD krijon problem njëanshmërie dhe vlerësim të pasaktë


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: 'Foltorja' hesht vetëm ndaj të vërtetave