Suedi/ Ra në lumë, dy kosovarë shpëtojnë burrin e dehur, momenti kur e nxjerrin nga lumi (VIDEO)

Dy kosovarë që jetojnë në Suedi kanë bërë bujë me humanizmin e tyre në Varnamos, pasi kanë arritur të shpëtojnë nga mbytja një person që kishte rënë në lumin Lagan, pasi ishte i dehur.

Bëhet fjalë për Aziz Berishën dhe Gjelal Mulajn, të cilët jetojnë dhe punojnë si punonjës sigurie në shtetin suedez prej kohwsh.

Për fatin e mirë të të dehurit që ishte në rrezik mbytje, dy shqiptarët e kanë vënë re teksa po ktheheshin nga puna për në shtëpi.

Sapo kanë konstatuar personin që po mbytej nuk kanë hezituar ta shpëtojnë, duke ia dalë me sukses, raportojnë mediat suedeze.

“Ndihem mirë që mundëm të shpëtonim një jetë. Ndihemi krenarë, kemi punuar disa vite në këtë profesion dhe duam të ndihmojmë njerëzit në situata të ndryshme”, është shprehur Berisha.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin