VIDEO e rrallë, kur 35-vjeçari Bashkim Fino shkonte në zyrën e Berishës për t’u bërë kryeministër, rrëfimi i gruas dhe nënës së tij

Viti 1997 ka qenë një ndër më të vështirët në historinë e Shqipërisë.

Në kulmin e një lufte të pzakontë civile, do të ishte një 35-vjeçar, ai që do të bëhej “shpëtimtari” i vendit.

Quhej Bashkim Fino.

Ish-kryebashkiaku i Gjirokastrës, ishte i vetmi person që u pranua nga Berisha, për të qenë kryeministër i një qeverie të pajtimit kombëtar.

Më poshtë, një video e rrallë kur Fino shkonte në zyrën e Berishës për t’u bërë kryeministër dhe shkrimi i agjencisë AP

Shkrimi i AP

“Revolta në rritje e Shqipërisë u afrua afër kryeqytetit të mërkurën pavarësisht emërimit të një Kryeministri të ri i cili është nga territori i kontrolluar nga kryengritësit.

Presidenti Sali Berisha emëroi Bashkim Fino, një ekonomist nga qyteti jugor i Gjirokastrës, tani në duart e rebelëve.

Fino zëvendëson Aleksandër Meksin e Partisë Demokratike, i cili kohët e fundit dha dorëheqjen nga posti. Në Gjirokastër, familja e Finos foli për të dhe sfidat që priten si kryeministri i ri i Shqipërisë.

Kryeministri i ri shqiptar, Bashkim Fino i Partisë Socialiste kryesore të opozitës, thotë se ai shpreson që emërimi i tij të jetë hapi i parë për të gjetur një rrugëdalje nga kriza që ka mbërthyer vendin.

Në kryeqytetin e Tiranës, Fino u takua me presidentin Sali Berisha përpara se të udhëtonte në selinë e Partisë Socialiste, ku u takua me Rexhep Meidanin, sekretarin e Përgjithshëm të asaj Partie.

Fino, 35 vjeç, është një ish-kryetar i Bashkisë Gjirokastër, një qytet i madh i kontrolluar nga kryengritësit.

Berisha shpreson që emërimi do të ndihmojë në përfundimin e sundimit kryengritës në jug, por rebelët kanë përsëritur kërkesat e tyre për dorëheqjen e Berishës.

“Jugu dhe veriu janë të bashkuar në një gjë, ne do të përpiqemi t’i bëjmë njerëzit të punojnë dhe të flasin me njëri-tjetrin për të qëndruar afër njëri-tjetrit dhe jo për të folur me gjuhën e tankeve dhe armëve”, deklaronte Fino në takimin me zyrtarët socialistë.

“Kjo qeveri duhet të hapë një dialog me rebelët, për t’u kërkuar atyre që të dorëzojnë armët me iniciativën e tyre. Ne nuk mund ta bëjmë këtë duke dhënë urdhra.”

Kjo është shtëpia e përulur e kryeministrit të ri në Gjirokastër. Familja e tij flasin për emërtimin e ri të Finos – nëna e tij tha se ishte krenare, ndërsa gruaja e tij shprehu shqetësim për situatën në vend.

“Sipas mendimit tim, unë mendoj se nëse është e mundur të jesh kryeministër duhet ta bësh situatën më të qetë dhe t’i bësh njerëzit të heqin dorë nga armët e tyre dhe t’u bëjnë thirrje të gjitha partive politike për të gjetur një zgjidhje”, shprehet Diana Fino, e gruaja e kryeministrit të ri.

“Unë mendoj se ai ka mbështetjen e Gjirokastrës dhe të gjithë njerëzve sepse ai ishte kryetari i bashkisë së qytetit dhe gjatë asaj kohe ishte shumë i suksesshëm”, deklaron Rezmo Fino, nëna e re e kryeministrit.

 

J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës