VIDEO/ Gol nga ‘tuneli’ dhe spektakël, Tirana fiton kundër Egnatias në Rrogozhinë

Festa e Përgjonit

Në “Arena Egnatia” të Rrogozhinës, Egnatia vendase humbi 1-2 me Tiranën për javën e 20-të të Superligës. Ndeshja nisi mirë për bardheblutë, që kaluan në avantazh pas vetëm 48 sekondave lojë. Krosimi nga e djathta e sulmit ka bërë që pasimi të shfrytëzohet bukur nga Përgjoni, me anësorin e majtë që ka lëshuar një goditje fluturimthi për ta ndalur pas krahëve të Sherrit. Vetëm 11 minuta më vonë, Egnatia gjeti golin e barazimit me Dwamena. Sulmuesi i afruar në merkaton e janarit kreu një realizim të bukur, me pjesën e parë që u mbyll 1-1. Në 45 minutat e dyta Tirana do shënonte edhe golin e dytë. Penalltia e fituar nga bardheblutë u kthye në gol nga Florent Hasani. Me këtë tri pikësh Tirana shkon në kuotën e 37 pikëve në vendin e parë, teksa Egnatia ende nuk i ka shijuar tri pikët në vitin 2023. Me 27 pikë rrogozhinasit mbeten në vendin e pestë.

VIDEO/ Tirana ‘likuidon’ Egnatian, Laçi përmbys Partizanin në kryeqytet! Bardheblutë 'arratisen' në krye