VIDEO/ Neymar futet në histori, sulmuesi thyen rekordin e Pele! Brazili 'show' ndaj Bolivisë

VIDEO/ Neymar futet në histori, sulmuesi thyen rekordin e Pele! Brazili 'show' ndaj Bolivisë

Neymar pas rekordit me Brazilin

Brazili e hapi fushatën e tij kualifikuese për Kupën e Botës me një fitore 5-1 në shtëpi ndaj Bolivisë, duke i lënë miqtë pa fitore në shtatë takime radhazi mes skuadrave.

Kapiteni i Brazilit, Neymar shënoi dy gola në këtë takim, duke thyer rekordin e Pele (77 gola) me kombëtaren dhe shënuar emrin e tij si më i miri në historinë e brazilianëve (79 gola).

Neymar kishte mundësinë që të shënonte në minutën e 17-të, teksa gaboi nga pika e bardhë e penalltisë, duke lënë të shtangur tifozët në stadiumin "Olimpic" në Belem.

Megjithatë goli hapës i ndeshjes nuk do vononte, me Rodrygo që shënoi në të 24 minutë. Pjesa e dytë ishte e furishme për Brazilin, që shënoi me Raphinha-n dhe sërish Rodrigon.

Në të 61 minutë ishte Neymar që me golin e tij kaloi rekordin e Pele, ndërsa në të 90+2 minutë e dërgoi numrin e golave me Brazilin në 79. Për miqtë nga Bolivia Abrego shënoi golin e flamurit.

Pas ndeshjeve të para në grupin e Amerikës Latine për kualifikueset e Kupës së Botës, Brazili, Uruguai, Argjentina dhe Kolumbia kryesojnë me tre pikë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:56
Kaloi rekordin e Pele, Neymar pas nderimit: S'e kisha menduar, nuk kam fjalë


"Neymar 79", kjo ishte pllakada që sulmuesi i Brazilit mori pasi theu rekordin e Pele dhe u ngjit në krye të golashënuesve të kombëtares së vendit të tij. Brazili fitoi 5-1 kundër Bolivisë për kualifikueset e Kupës së Botës në zonën e Amerikës Latine. Sulmuesi i Al Hilal shënoi dopietë, teksa kalon legjendën Pele (77 gola) dhe ngjitet në vendin e parë të golashënuesve të Brazilit me 79 realizime.

"Jam shumë i lumtur, nuk ka fjalë për këtë", tha Neymar në një koment të shkurtër për mediat pasi atij iu dorëzua një pllakë nga presidenti i konfederatës braziliane të futbollit, Ednaldo Rodrigues. “Nuk e kam menduar kurrë se do ta arrij këtë rekord", tha sulmuesi i Al Hilal.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

‘Gërdeci’, dëshmon sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes: Procedurat u bënë në një kohë të shkurtër! S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve

‘Gërdeci’, dëshmon sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes: Procedurat u bënë në një kohë të shkurtër! S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve