VIDEO/ Skafi i trafikantëve të drogës përplas varkën e rojeve bregdetare spanjolle, vdesin 2 policë! Dëgjohen brohorima

VIDEO/ Skafi i trafikantëve të drogës përplas varkën e rojeve bregdetare spanjolle, vdesin 2 policë! Dëgjohen brohorima

Tetë persona janë arrestuar pasi dy roje bregdetare spanjolle u vranë dhe dy të tjerë u plagosën kur varka e tyre e patrullës u përplas nga një skaf i drejtuar nga të dyshuar për kontrabandë droge në portin jugor të Barbate. Ngjarja e rëndë u shënua të premten e javës së kaluar, 9 shkurt 2024.

Një video që qarkullon online tregon sesi skafi me shpejtësi hipën mbi mjetin e vogël të dy rojeve e cila më pas merr flakë.

“Videot e publikuara e bëjnë edhe më të tmerrshme atë që ndodhi, pasi në të dëgjohen njerëzit që brohorasin vrasësit dhe qeshin me rojet civile, të cilët me mjetet e tyre të dobëta humbin jetën ndërsa përpiqen të përmbushnin detyrën e tyre: të parandalojnë trafikun e drogës thekson Shoqata e Unifikuar e Gardës Civile, për të cilën “vrasja mizore e dy rojeve kërkon një përgjigje të menjëhershme dhe me forcë nga Ministria e Brendshme dhe dorëheqjen e kreut aktual të saj”.

Gjashtë nga të arrestuarit ishin anëtarë të ekuipazhit në skaf. Të arrestuarit janë të moshave 21 – 28 vjeç dhe njihen si persona me precedent penalë në trafikun e drogës, sulmet ndaj punonjësit të rendit, plagosje, krime kundër pronës dhe pastrim parash. Dy të arrestuarit e tjerë kishin udhëtuar me makinë në qytetin e Sotograndes për të marrë ngarkesën me drogë.  Nga përplasja me motoskafin e trafikantëve kanë mbetur të plagosur dhe 2 roje të tjera

Ngjarja e rëndë ka shënuar një moment historik në luftën kundër trafikut të drogës në Spanjën jugore dhe shoqatat e Gardës Civile po bëjnë thirrje për dorëheqjen e ministrit. Ndërkohë vdekja e dy rojeve te Gardec Civile ka rihapur debatin për mungesën e burimeve logjistike që kanë autoritetet për të luftuar kundër bandave të dedikuara për trafikun e drogës në Ngushticën e Gjibraltarit. Gjithashtu u është përcjellë dhe një mesazh i fortë autoriteteve politike "Mos vini në varrim nëse nuk na jepni mjetet."

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Kukës/ Nis puna për vendosjen e ‘Urës së Madhe’! Vepra e dytë më e rëndësishme në Rrugën e Kombit (FOTOT)

Kukës/ Nis puna për vendosjen e ‘Urës së Madhe’! Vepra e dytë më e rëndësishme në Rrugën e Kombit (FOTOT)