VIDEO/ Turqi, stuhia e fortë ndan në dysh anijen në port

VIDEO/ Turqi, stuhia e fortë ndan në dysh anijen në port

Foto nga stuhia në Turqi

Turqia është prekur nga stuhi të mëdha dhe përmbytje, duke çuar në vdekjen e 9 personave, përfshirë një marinar që vdiq kur një anije mallrash u mbyt në Detin e Zi.

Njëmbëdhjetë anëtarë të tjerë të ekuipazhit janë ende të zhdukur. Operacioni i kërkim-shpëtimit u vonua për disa orë nga moti i keq. Por ndërsa situata u qetësua, shpëtimtarët gjetën trupin e një marinara.

Të paktën tre persona humbën jetën nga stuhitë në qytetin Eregli, ndërsa pesë persona humbën jetën në provincat juglindore të Dijarbakirit dhe Batmanit pasi u përfshinë nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur, tha ministri i Brendshëm Ali Erlikaya. Mes viktimave ishte një gjyshe dhe tre nipërit e saj. Rreth 50 persona u plagosën.

Një tjetër anije mallrash, Pallada me flamurin e Kamerunit, u nda në dy dysh si pasojë e stuhive të forta. Të 13 anëtarët e ekuipazhit u shpëtuan.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku