VIDEOLAJM/ Një fshat gjerman me 130 banorë ‘tallet’ me kërcënimet e Putinit për gazin?

VIDEOLAJM/ Një fshat gjerman me 130 banorë ‘tallet’ me kërcënimet e Putinit për gazin?

Fshati Feldheim

Gjermanët vuajnë nga çmimet e larta të energjisë, por banorët e një fshati të vogël, Feldheim nuk preken nga kërcënimet e Putinit. Ata e prodhojnë vetë energjinë e jo vetëm për vete. Deutsche Welle shkruan se aty jetojnë vetëm 130 vetë dhe prodhojnë energji për mijëra persona të tjerë. Feldheim  ia ka dalë që të furnizohet plotësisht me energji elektrike.  Prej 12 vitesh nuk është më i varur nga lëndët fosile djegëse.

Gjithçka nisi me ndërtimin e 4 turbinave të energjisë me anë të erës. 55 turbina sot furnizojnë 50 mijë shtëpi prodhojnë rrymë.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Liria e shtypit sipas Sali Berishës?! Kërcënon hapur pronarin e medias në Tiranë: Kujdes me linjën editoriale se do kesh pasoja serioze

Liria e shtypit sipas Sali Berishës?! Kërcënon hapur pronarin e medias në Tiranë: Kujdes me linjën editoriale se do kesh pasoja serioze