‘Vijnë këtu me rrobat e trupit dhe ngasin Lamborghini’, gazetari britanik ‘shpërthen’ ndaj shqiptarëve në Britani: E kanë shndërruar si Tiranën e tyre (VIDEO)

‘Vijnë këtu me rrobat e trupit dhe ngasin Lamborghini’, gazetari britanik ‘shpërthen’ ndaj shqiptarëve në Britani: E kanë shndërruar si Tiranën e tyre (VIDEO)

Festimet e shqiptarëve në Londër dhe gazetari Mark Steyn

BRITANI E MADHE- Shqiptarët në Britaninë e Madhe janë ende tematika më e “nxehtë” për Mbretërinë e Bashkuar. Një klimë disi “raciste” ka ardhur së fundmi nga zyrtarët britanikë por edhe nga përfaqësues të mediave duke i cilësuar emigrantët shqiptarë si refugjatë.

E së fundmi një deklaratë që ka habitur jo pak ka qenë edhe ajo e komedianit britanik, Mark Steyn i cili ka folur ashpër për emigrantët shqiptarë. Në një emision që ky i fundit moderon, komediani i dedikoi mesazhin ndaj shqiptarëve me një monolog të gjatë, për të shprehur pakënaqësinë e tij ndaj tyre.

“Sipas Home Office, e unë mendoj se nuk janë vlerat e sakta, 2% e meshkujve shqiptarë janë në Angli sepse mesa duket nuk ka mjaftueshëm shqiptarë. Edhe nëse janë punësuar si figurantë në filmin e Liam Nelson në "Taken 27".

Këta po ngisnin 'Mercedes', ja shikojeni. Meqë ra fjala ky është flamuri shqiptar se do e shihni shumë shpesh. Ja dhe Policia i ndihmon dhe i mbyll urat. Ja edhe po udhëtojnë me 'Porche'. Po i përdorin për të bërë drifte. Është qejf, ta bësh në 'Lamborgini'”, shprehet ai.

E kjo revoltë e tij lidhet me festimet e shqiptarëve në Britani për festat e nëntorit ku të gjithë emigrantët shqiptarë u mblodhën në Britani për të ndarë gëzimin e tyre duke mos iu bindur as policisë.

Gazetari shpjegon në monologun e tij sesi policia Britanike përveçse ka dështuar në një sërë çështjesh të tjera po dështon edhe përballë shqiptarëve të cilët e kanë kthyer Londrën si ‘Tiranën’ e tyre të vogël.

“Dje teksa po udhëtoja teksa po kaloja në ‘Tiranën e re” të Metorpolitanëve, policët mbyllën urën mbrapa meje dhe kur i pyetëm se pse na thanë: Sepse shqiptarët janë duke bërë driftet e tyre, në urë dhe kanë bllokuar gjithë trafikun. Pra zgjidhja e pavlerë ishte të mbyllnin gjithë urën që shqiptarët të kënaqeshin duke bërë driftet me makinat e tyre.

Policët në Britani janë të paaftë të kontrollojnë rendin, të paaftë për të vënë rregull dhe tani e dimë që janë të paaftë edhe të kontrollojnë trafikun. Kush e kontrollon trafikun publik? Epo mbrëmë, shqiptarët e “komanduan” gjithë trafikun.”- tha komediani.

Tema e shqiptarëve në Britani të Madhe është tepër e lakuar duke kujtuar këtu debatin që ka përfshirë vendin mbi numrin e emigrantëve të paligjshëm që mbërrijnë me varka nëpërmjet kanalit të ‘La Manshit’. Ka qenë ministrja e Brendshme, britanike, Suella Braverman ajo e cila ka etiketuar shumicën e emigrantëve shqiptarë si ‘kriminelë’. Kjo ka nxitur reagimin e madh nga ana e shqiptarëve në Britani të Madhe, të cilët organizuan edhe protestë të madhe në Londër, ku kërkuan që Braverman t’u kërkonte ndjesë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Albi: 30/11/2022 19:06

  Një çenef gazetataruc, një bërllog si ky fyen shtetin e së drejtes,! Fyen ata që këtij "Çenefi " ia pastrojn çenefin e ky i paguan në të ZEZË!! Një MASKARAD, që bëjnë popullizem me Shqitaret , se me të tjerët nuk guxoojn!????

  Përgjigju
 • friks: 30/11/2022 19:02

  shqiptaret problem ne vitet 500, problem ne vitet 900, problem ne vitet 2000, problem ne vitet 3000

  Përgjigju
 • VANI: 30/11/2022 18:23

  EEE NUK JANE SI PUNA JUAJ QE LUAJNE BIXHOZ DHE NENEN E MOTREN E VET......PEACE OUT

  Përgjigju
  • Artan: 30/11/2022 19:18

   Ore qe ka te drejte ka drejte. Puna eshte qe menyra se si e tregon e ben akoma me bloze imazhin e shqiptarve. Plus qe dhe keta shqipet ta marrin pak me shtruar se ne vend te huaj jane ! Intoleranca eshte e thjeshte te krijohet. Te njetin problem e ka vuajtur komuniteti shqiptar ne italia dhe greqi per faj te disa halabakve.

 • Sondazhi i ditës:

  Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Prej 3 muajsh qëndron poshtë urës në Lezhë, ish i burgosuri politik thirri në gjithë mediat, institucionet mbeten ‘shurdhë’

Prej 3 muajsh qëndron poshtë urës në Lezhë, ish i burgosuri politik thirri në gjithë mediat, institucionet mbeten ‘shurdhë’