Sërish bombardime në Afganistan, 2 të vrarë dhe 4 të plagosur nga shpërthimet e bombave në minibus

Sërish bombardime në Afganistan, 2 të vrarë dhe 4 të plagosur nga shpërthimet e bombave në minibus

Dy persona u vranë dhe katër të tjerë u plagosën në shpërthime të veçanta bombash të premten në Kabul, tha qeveria e përkohshme talebane, ndërsa grupi terrorist Daesh mori përgjegjësinë.

"Dy civilë janë vrarë dhe tre të tjerë u plagosën" kur një bombë shpërtheu në një minibus në lagjen Dasht-e-Barchi të kryeqytetit afgan, u tha gazetarëve zëdhënësi i ministrisë së brendshme të talebanëve, Sayed Khosti.

“Në një tjetër shpërthim në të njëjtën zonë, një grua mbeti e plagosur”, shtoi ai, duke saktësuar se edhe shpërthimi i dytë ishte një bombë.

Dasht-e-Barchi dominohet nga komuniteti shiit Hazara, i cili për vite ka qenë objektiv i dhunës nga Provinca Daesh-Khorasan (Daesh-K). Daesh-K mori përgjegjësinë për atë që tha se ishin tre shpërthime që synonin autobusët që transportonin shiitët.

Bombardimet përfunduan duke "shkatërruar autobusët dhe duke vrarë dhe plagosur dhjetëra prej tyre", sipas mesazhit të grupit të përkthyer nga SITE Intelligence Group, një platformë që monitoron aktivitetin terrorist. Në afërsi të vendit ku ndodhi një nga shpërthimet u panë xhama të thyer dhe automjete të deformuara. Në nëntor, një sulm i ngjashëm me bombë në një minibus në Dasht-e-Barchi vrau dy persona dhe plagosi pesë të tjerë në një sulm që gjithashtu u mor përsipër nga Daesh-K.

Grupi terrorist Daesh-K, i cili është një degë e DAESH-it që krijoi një të ashtuquajtur kalifat në zonat e Irakut dhe Sirisë nga viti 2014 deri në vitin 2017, gjithashtu mori përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës me bombë të 15 tetorit në një xhami shiite në Kandahar që vrau të paktën 60 persona dhe dhjetëra të tjerë të lënduar. Ky sulm erdhi një javë pasi një tjetër shpërthim vdekjeprurës në xhami, të cilin grupi e mori përsipër në provincën veriore Kunduz, vrau mbi 60 njerëz.

Talibanët janë zotuar të shtypin këtë grup rival terrorist sunit, duke nisur goditjet kundër strehëve të përdorura nga terroristët, veçanërisht në jug dhe lindje të vendit. Sulmet me bomba të autobusëve të së premtes përfshinin sulmin e parë fatal të raportuar nga talebanët për disa javë. Por Kabuli është goditur nga shpërthime të përsëritura kohët e fundit që talebanët thonë se nuk kanë qenë fatale.

Talibanët morën kontrollin pas një mungese dy dekadash më 15 gusht, kur rezistenca e qeverisë së mëparshme u shkri në mes të fazave përfundimtare të tërheqjes ushtarake të Shteteve të Bashkuara nga vendi. Qëndrimi i parë i talebanëve në pushtet zgjati nga viti 1996 deri në vitin 2001, përpara se pushtimi i SHBA-së ta rrëzonte atë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Punonin si agjentë të fshehtë për Izraelin, Irani dënon me vdekje 5 persona! Mes tyre edhe një grua

Punonin si agjentë të fshehtë për Izraelin, Irani dënon me vdekje 5 persona! Mes tyre edhe një grua